Strategik tadqiqotlar yo‘nalishida yangi hamkorlik imkoniyatlari ko‘rib chiqildi
O‘zR FA huzuridagi O‘zbekistonning eng yangi tarixi masalalari bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi metodik markazida P. Lumumba nomidagi Rossiya Xalqlar do‘stligi universiteti Strategik tadqiqotlar va prognozlar instituti diplomatik tadqiqotlar bo‘limi boshlig‘i Aleksandr Bobrov bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida 2024-yilda imzolangan memorandum doirasida Strategik tadqiqotlar va prognozlar instituti hamda Markaz o‘rtasidagi ilmiy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar ilmiy tadqiqotlar samaradorligini oshirish, tajriba almashish va qo‘shma tashabbuslarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha fikr almashdilar.
Shuningdek, uchrashuvda tarix, siyosatshunoslik va xalqaro munosabatlar yo‘nalishlarida qo‘shma fanlararo ilmiy loyihalarni tashkil etish imkoniyatlari ham ko‘rib chiqildi.
Mazkur uchrashuv O‘zbekiston va Rossiya ilmiy muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, qo‘shma ilmiy izlanishlar va yangi loyihalarni amalga oshirish uchun muhim qadam bo‘lib xizmat qiladi.

Координационно-методического центра по вопросам новейшей истории Узбекистана при АН РУз состоялась встреча с Александром Бобровым, заведующим кафедрой дипломатических исследований Института стратегических исследований и прогнозирования Российского университета дружбы народов имени П. Лумумбы.
В ходе встречи обсуждались вопросы дальнейшего развития научного сотрудничества между Институтом стратегических исследований и прогнозирования и Центром в рамках подписанного в 2024 году меморандума. Стороны обменялись мнениями о повышении эффективности научных исследований, обмене опытом и запуске совместных инициатив.
На встрече также были рассмотрены возможности организации совместных междисциплинарных научных проектов в области истории, политологии и международных отношений.
Данная встреча является важным шагом на пути к укреплению сотрудничества между научными учреждениями Узбекистана и России, реализации совместных научных исследований и новых проектов.