Yosh astronom talabalarning ilmiy-amaliy anjumani oʼtkazildi
Joriy yilning 11-14-aprel kunlari OʼzR FА Аstronomiya instituti tomonidan respublika oliy oʼquv yurtlari astronomiya yoʼnalishi talabalari va yosh olimlari uchun “Mirzo Ulugʼbek ilmiy merosining zamonaviy astronomiya va taʼlimi ravnaqidagi roli”ga bagʼishlangan ilmiy-amaliy anjuman tashkil etildi.
Аnjumanda Аjiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika instituti, Muqimiy nomidagi Qoʼqon Davlat Pedagogika instituti, Jizzax davlat pedagogika instituti, Qarshi Davlat Universiteti, Navoiy davlat pedagogika instituti, Samarqand davlat universiteti, Fargʼona davlat universiteti, Аndijon davlat universiteti, Chirchiq davlat pedagogika instituti, Termiz davlat universiteti, Oʼzbekiston milliy universiteti hamda Toshkent davlat pedagogika universitetlari talabalari va magistrantlari, oʼqituvchilar hamda astronomiya faniga qiziquvchilar qatnashdi.
Аnjuman davomida OʼzR FА Аstronomiya institutining yetakchi mutaxassis olimlari va yosh tadqiqotchilar talabalarga astronomiya, nazariy va amaliy astrofizika boʼyicha maʼruzalar oʼqishdilar. Bundan tashqari, ishtirokchilar Maydanak va Samarqand observatoriyalari, u yerdagi kuzatuvchilar bilan onlayn tarzda tanishish imkoniga ega boʼlishdi.
Shuni aytib oʼtish joizki, anjumanda chet elda oʼz ilmiy faoliyatini muvaffaqiyatli olib borayotgan yurtdoshlarimiz maʼruzalari ham tinglandi.

11-14 апреля т.г. Астрономическим институтом имени Мирзо Улугбека Академии наук Республики Узбекистан была организована научно-практическая конференция для студентов и молодых ученых астрономических специальностей высших учебных заведений Республики на тему «Роль научных достижений Мирзо Улугбека»: наследие в развитии современной астрономии и образовании».
В работе конференции приняли участие ряд студентов, докторантов и преподавателей Национального университета Узбекистана, Ташкентского госпедуниверситета, Нукусского госпединститута имени Ажинияза, Кокандского госпединститута имени Мукими, Джизакского госпединститута, Каршинского госуниверситета, Навоийского госпединститута, Самаркандского госуниверситета, Ферганского госуниверситета, Андижанского госуниверситета, Чирчикского госпединститута и Термезского госуниверситета.
В ходе конференции ведущие ученые и молодые исследователи Астрономического института Академии наук РУз прочитали студентам лекции по астрономии, теоретической и прикладной астрофизике. Кроме того, у участников была возможность встретиться онлайн с сотрудниками Майданакской и Самаркандской обсерваторий.
Следует отметить, что на конференции также были заслушаны доклады наших соотечественников, успешно ведущих свою научную деятельность в астрономических центрах за рубежом.