Аvval xabar qilganimizdek, Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Seysmologiya instituti xodimlari “Yangi Аndijon” shahri hududidini seysmik mikrorayonlashtirish xaritasini yaratish uchun seysmologik, seysmotektonik va muhandis-seysmologik tadqiqotlarini olib bormoqdalar.
Shu munosabat bilan Аndijon viloyati hokimiyati tassarufidagi “Yangi Аndijon” Direksiya DUK binosi majlislar zalida “Yangi Аndijon” hududida olib borilayotgan bunyodkorlik va ilmiy tadqiqot ishlari boʼyicha tayyorlangan hisobotlarini taqdimoti boʼlib oʼtdi.
Taqdimot davomida OʼzR FА Seysmologiya instituti ilmiy ishlar boʼyicha direktor oʼrinbosari, g.-m.f.d., prof. V.А.Ismailov tadqiqot hududida olib borilgan ishlar toʼgʼrisida maʼruza qildi.
Ushbu ilmiy tadqiqotda Seysmologiya institutining yetuk olimlari tomonidan 2021-yil 4-dekabrdan 2022-yil 28-fevralgacha vaqt davomida 221 punktda seysmorazvedka, 70 ta punktda elektrorazvedka, 150 ta punktda mikroseysmik dala tadqiqotlari olib borilganligi, shuningdek, tadqiqot hududida 8 tayanch punktda seysmik stantsiyalar oʼrnatildi hamda tadqiqot hududida va uning atrofida taʼsir kuchi yuqori boʼlmagan 250 ga yaqin zilzilalar qayd etilganligi, dala tadqiqotlarini olib borish jarayoni bilan parallel ravishda maʼlumotlarni qayta ishlash ishlari ham olib borilganligi aytib oʼtildi. Olib borilgan dala tadqiqotlari va fond maʼlumotlari tahlili asosida ilmiy asoslangan seysmik mikrorayonlashtirish xaritasida “Yangi Аndijon” hududidagi 8 va 9 balli seysmik taʼsir zonalar baholanganligi keltirildi. Hududda olib boriladigan qurilish va loyihalash ishlarida ushbu xarita asos boʼlishi haqida tushunchalar berildi.

Как сообщалось ранее, сотрудниками Института сейсмологии Академии наук Республики Узбекистан проводятся сейсмологические, сейсмотектонические и инженерно-сейсмические изыскания для создания карты сейсмического микрорайонирования территории города «Янги Андижан».
В ГУП дирекции “Янги Андижан” при Хокимияте Андижанской области состоялась презентация подготовленных отчетов о проводимой на территории “Янги Андижан” изыскательской и научно-исследовательской работе.
В ходе презентации заместитель директора по научной работе Института сейсмологии Академии наук РУз проф. V.A.Исмаилов выступил с докладом о сейсмологических исследованиях, проводимых на территории “Янги Андижан”.
В докладе было отмечено, что в период с 4 декабря 2021 года по 28 февраля 2022 года на территории “Янги Андижан” в 221 пунктах проводились сейсморазведочные работы, в 70 пунктах - электроразведочные, в 150 пунктах - микросейсмические полевые исследования. Кроме того, сейсмические станции были установлены в 8 опорных пунктах, и были зарегистрированы около 250 землетрясений в районе исследований и в его окрестностях. Параллельно с полевыми исследованиями проводилась обработка полученных данных о сейсмической активности обследованной территории. На основе проведенных полевых исследований и анализа данных была составлена научно обоснованная карта сейсмического микрорайонирования, где приведены оценки локализации зон сейсмического воздействия 8 и 9 баллов на территории “Янги Андижан”. Эта карта будет являться основой для проведения проектных и строительных работ в данном регионе.
В ходе презентации представители средств массовой информации получили ответы экспертов на все интересующие их вопросы.