"Temuriylar davri madaniyati rassomlar ijodida" nomli ko‘rgazma ochildi
Buyuk Sohibqiron Amir Temur nafaqat Markaziy Osiyo, balki dunyo tarixida o‘chmas iz qoldirgan davlat arbobi, shavkatli sarkarda va ilm-fan homiysidir. Amir Temur va Temuriylar davri davlatchiligi hamda ma’naviyati o‘z salohiyati, mazmuni, tarbiyaviy kuchi, ta’siri bilan xalqimiz tarixida alohida o‘rin tutadi.
Amir Temur va Temuriylar davrida iqtisodiyot rivojlangani, ilm-fan, san’at-madaniyat gullab-yashnagani bois chinakamiga insoniyat tamaddunidagi ikkinchi Renessans deb baholandi. Amir Temur va Temuriylar davri madaniyati ravnaqi o‘z davrida, undan keyingi davrda va albatta hozirgi kunda ham rassomlar ijodida namoyon bo‘lib kelmoqda.
Xususan, Amir Temur va Temuriylar davri tasviriy san’ati devoriy monumental rassomlik, devoriy suratlar va miniatyuralarda o‘z aksini topdi. Ayniqsa miniatyura san’atining rivojlanishi va miniatyuralarda Temuriylar davri madaniyatining aks ettirilishi katta ahamiyatga egadir.
Miniatyura san’ati an’analari usul va uslublarini saqlab qolgan holda hozirgi zamon ijodkorlari tomonidan yaratilgan asarlarda ifodalangan tasvirlar, o‘sha davrning tarixiy voqealari, madaniy hayoti haqida to‘laqonli tasavvur hosil bo‘lishiga zamin yaratadi.
O’zR FA Temuriylar tarixi davlat muzeyi hamda O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti bilan hamkorlikda tashkil etilgan ushbu ko‘rgazmada yosh miniatyurachi rassomlarning ijod namunalari o‘rin olgan.
Bu asarlar Temuriylar davrida iqtisodiyot, ilm-fan, san’at-madaniyat ravnaqini o‘zida aks ettirish bilan bir qatorda, tomoshabinlarda mumtoz miniatyura tarixi hamda tasviriy san’atga bo‘lgan qiziqishni ham shakllantiradi.

Сахибкиран Амир Темур – государственный деятель, великий полководец и покровитель науки, оставивший неизгладимый след не только в истории Средней Азии, но и во всем мире. Государственность и духовность Амира Темура и Темуридов занимают особое место в истории нашего народа своим потенциалом, содержанием, воспитательной силой и влиянием.
Благодаря развитию экономики, науки, искусства и культуры во времена правления Амира Темура и Темуридов этот период считается вторым Ренессансом в истории человеческой цивилизации. Развитие культуры Амира Темура и периода Темуридов нашло отражение в творчестве художников своего времени, в последующий период и, конечно же, в настоящее время.
В частности, изобразительное искусство периода Амира Темура и Темуридов нашло отражение в картинных и миниатюрных росписях. Большое значение имеет развитие искусства миниатюры и отражение культуры Тимуридского периода в миниатюре.
Сохраняя методы и приемы традиций искусства миниатюры, образы, выраженные в произведениях современных художников, создают основу для целостной картины исторических событий и культурной жизни того периода.
Выставка, приуроченная к 686–летию Амира Темура, организована Государственным музеем истории Темуридов АН РУз и Национальным институтом искусства и дизайна имени Камолиддина Бехзода Академии художеств Узбекистана. На этой выставке представлены работы молодых художников-миниатюристов. Эти произведения отражают развитие экономики, науки, искусства и культуры в эпоху Тимуридов, а также историю классической миниатюры и побуждают интерес к изобразительному искусству.