Navoiyda lavanda plantatsiyasi bo'yicha loyiha
Fanlar akademiyasi Navoiy bo'limi olimlari Fargona viloyatida joylashgan Mehrigiyo xususiy korxonasi bilan muzokaralar o'tkazdi. Natijada hamkorlik to'g'risida memorandum imzolandi.
Navoiyda lavanda plantasiyasini yaratishdan tashqari, Mehrigiyo XK xodimlari navoiylik olimlarga sut qushqo'nmas va chufa yer bodom nomli o'simliklar yetishtirish ham ko'zda tutilgan.
Bundan tashqari, XKda nafaqat ekzotik dorivorlar, balki kivi, banan, goji, papayya, zaytun daraxti kabi va boshqa tropik va subtropik osimliklarni yetishtirishni ham o'zlashtirganlar. Mehrigiyo XK vakillari kivi, goji va lavanda ko'chatlari Navoiy viloyati sharoitida yetishtirishga va ko'paytirishga oid tajribalar o'tkazish uchun eksperimental maydonlarda ekishga zarur bolgan miqdorda Navoiy bo'limiga kuzda yetkazib berish imkoniyatiga ega ekanliklarini bildirdilar.
Navoiy bo'limi olimlari zarur sharoitni tayyorlash maqsadida ushbu o'simliklarni o'stirish agrotexnologiyasini batafsil o'rgana boshladilar.
Kelgusida Navoiy bo'limi Mehrigiyo XK bilan quyidagi uch yo'nalish boyicha hamkorlikni kengaytirish rejalashtirmoqda:
- Navoiy shahri chegarasida eko-bog' yaratish;
- fitobarlar uchun xom-ashyo yetkazib berish tarmog'ini tashkil etish;
-qishloq aholisini o'z tomorqalarida hamda lalmikor yerlarda dorivor o'simliklarini yetishtirishga chorlash (Goji o'simligini yetishtirish rejalashtirilgan).

Учёные Навоийского отделения Академии наук РУз начали подготовку проекта по выращиванию лаванды в условиях Узбекистана для подачи заявки в Министерство инновационного развития. На днях Отделение провело переговоры с частным предприятием «Мехригиё» в Ферганской области и был подписан Меморандум о сотрудничестве.
Это ЧП было создано в 1992 г., основное направление его деятельности - производство целебных чаев из лекарственных растений. Лавандовые поля занимают более 1 га земли.
Планировалось, что создание лавандовой плантации в Навои станет основной темой сотрудничества. Однако в ходе переговоров стало ясно, что направлений совместных работ будет намного больше. Сотрудники ЧП «Мехригиё» передали учёным Навоийского отделения семена расторопши пятнистой и чуфы – земляного миндаля.
Представители ЧП «Мехригиё» обещали осенью передать Навоийскому отделению саженцы киви и годжи, а также лаванды для проведения экспериментов по их выращиванию в условиях Навоийской области.
Учёные Навоийского отделения начали более детально изучать агротехнологию выращивания этих растений, чтобы подготовить необходимую почву и условия.
В перспективе Навоийское отделение планирует расширять сотрудничество с ЧП «Мехригиё» в следующих трёх направлениях:
- создание в черте города Навои экосада, где посетители смогут пройти ароматерапию трудовых будней;
- организация сети поставок сырья для фитобаров;
- приобщение жителей сельской местности к выращиванию лекарственных растений на своих приусадебных участках, а также богарных землях. При этом планируется освоить выращивание годжи.