Ilmiy diplomatiya va barqaror taraqqiyot yo‘lida hamkorlik mustahkamlanmoqda
O‘zbekiston Fanlar akademiyasida АQSh elchixonasi vakillari bilan hamkorlik masalalari muhokamasiga bag‘ishlangan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda АQSh elchixonasi ko‘magida yadroviy energetika sohasida manfaatdor tomonlar bilan hamkorlik bo‘yicha maslahatchi (Nuclear Stakeholder Engagement Consultant), doktor Kelle Barfild yadroviy energetika sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, jamoatchilik bilan samarali muloqot olib borish va strategik hamkorlik yo‘nalishlarini kengaytirish bo‘yicha o‘z tajribasi va tavsiyalarini taqdim etdi.
Shuningdek, uchrashuvda АQSh elchixonasining vakillari bilan qator ilmiy va amaliy yo‘nalishlarda hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Xususan, tuproq sho‘rlanishi bo‘yicha tadqiqotlar, mamlakatning raqamli tabiiy xaritasini yaratish, kimyo sohasidagi qo‘shma loyihalar, biotexnologiya va genomika, “yashil” texnologiyalar hamda arxeologiya yo‘nalishlarida qo‘shma tadqiqotlar va loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Ushbu uchrashuv O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi ilmiy-texnik hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish, fan va texnologiyalar sohasida zamonaviy yechimlarni birgalikda ishlab chiqish yo‘lidagi muhim qadamlardan biri bo‘ldi. Tomonlar o‘zaro manfaatli loyihalar doirasida doimiy muloqot va hamkorlikni kengaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Fanlar akademiyasi va xalqaro hamkorlar o‘rtasidagi bunday uchrashuvlar nafaqat ilmiy salohiyatni mustahkamlash, balki barqaror taraqqiyot yo‘lida innovatsion g‘oyalarni qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladi.

В Академии наук Узбекистана состоялась встреча с представителями посольства США для обсуждения вопросов сотрудничества.
В ходе встречи, при поддержке Посольства США, консультант по взаимодействию с заинтересованными сторонами в области ядерной энергетики (Nuclear Stakeholder Engagement Consultant), доктор Келле Барфилд, представил свой опыт и рекомендации по развитию международного сотрудничества в области ядерной энергетики, эффективному диалогу с общественностью и расширению направлений стратегического партнерства.
Также на встрече с представителями посольства США были обсуждены вопросы сотрудничества в ряде научных и практических направлений. В частности, были рассмотрены возможности проведения исследований по засолению почв, создания цифровой физической карты страны, совместных проектов в области химии, совместных исследований и проектов в области биотехнологии и геномики, "зеленых" технологий и археологии.
Данная встреча стала одним из важных шагов на пути вывода научно-технического сотрудничества между Узбекистаном и США на новый уровень, совместной разработки современных решений в области науки и технологий. Стороны выразили готовность к постоянному диалогу и расширению сотрудничества в рамках взаимовыгодных проектов.
Подобные встречи между Академией наук и международными партнерами служат не только укреплению научного потенциала, но и поддержке инновационных идей на пути устойчивого развития.