Fanlar akademiyasi prezidentiga yangi o‘rinbosar tayinlandi
Abdukarimov Abduvaxob Makambayevich Fanlar akademiyasi prezidentining moliyaviy va xo‘jalik ishlari bo‘yicha o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi.
Ushbu tayinlov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2025-yil 27-dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-390-sonli Qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Fanlar akademiyasining tegishli buyrug‘i bilan amalga oshirildi.
Ma’lumot uchun: A. Abdukarimov 1985-yil 16-martda Andijon viloyatida tug‘ilgan.
2012-2025-yillarda Toshkent temir yo‘l muhandislari instituti, Innovatsion rivojlanish vazirligi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi Fan va taʼlim rivojlantirish shoʻbasida mas’ul lavozimlarda ishlagan.
Shu kunga qadar Toshkent arxitektura-qurilish universiteti strategik rivojlantirish boʻyicha birinchi prorektori bo‘lib faoliyat yuritib kelayotgandi.

Назначен новый заместитель президента Академии наук
Абдукаримов Абдувахоб Макамбаевич назначен заместителем президента Академии наук по финансово-экономическим вопросам.
Это назначение произведено соответствующим приказом Академии наук в целях обеспечения выполнения задач, изложенных в Постановлении Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 27 декабря 2025 года № ПК-390 «О мерах по совершенствованию деятельности Академии наук Республики Узбекистан».
Для справки: А. Абдукаримов родился 16 марта 1985 года в Андижанской области.
В 2012-2025 годах занимал ответственные должности в Ташкентском институте железнодорожных инженеров, Министерстве инновационного развития и Департаменте развития науки и образования Администрации Президента Республики Узбекистан.
До настоящего времени работал первым проректором по стратегическому развитию Ташкентского университета архитектуры и гражданского строительства.