FA prezidenti bilan ochiq muloqot
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti, akademik Behzod Yuldashev va vitse-prezident, akademik Baxtiyor Ibragimovlar FA Navoiy bo’limiga tashrif buyurdi va Bo‘lim jamoasi bilan ochiq muloqot o‘tkazdi.
B.Yuldashev kirish so‘zida so‘nggi yillarda O‘zbekistonda fan va ta'lim sohasida yuz berayotgan o‘zgarishlar, olimlar va o‘qituvchilarga, xususan, ularni moddiy rag‘batlantirishga, samarali faoliyat olib borish uchun shart-sharoitlarni yaxshilashga va jamoatchilik nufuzini oshirishga kuchaygan e'tibor haqida gapirdilar. Shuningdek, ilm-fanga o‘zini bag‘ishlashga qaror qilgan yoshlar oldida barcha eshiklar ochilganini, faqat mamlakat taraqqiyotiga o‘z hissasini qo‘shish istagini bildirish zarurligini ta'kidladilar. Navoiy viloyatida sanoat korxonalari nisbatan ko‘p bo‘lganligi va zich joylashganligi tufayli mahalliy yosh olimlar ilmiy ishlanmalarni hayotga tatbiq etish uchun barcha imkoniyatlarga ega va bundan foydalanish kerakligiga alohida to'xtalib o'tdilar.
Fanlar akademiyasi bo‘limini ochish tanlovi Navoiy viloyatiga tushganining sabablaridan biri ham shu. 2022 yilning iyun oyida ushbu muhim sanaga besh yil bo‘ladi. O‘tgan davr mobaynida Bo‘lim tomonidan samarali ishlar amalga oshirildi, ularning natijalarini keng jamoatchilikka yetkazish kerak. Tadbir ishtirokchilari B.Yuldashevning mazkur sana arafasida Navoiy shahrida ko‘rgazma-yarmarkani o‘tkazish tashabbusini qo‘llab-quvvatladilar.
So‘ngra FA Navoiy bo‘limi raisi A.Mirzayev mehmonlarga Bo‘limda olib borilayotgan ilmiy izlanishlar va istiqbolli ishlanmalar to‘g‘risida ma'lumot berdi. Xususan, Bo‘limda bentonit gillari kukuni bilan qobiqlab ekish va ekinlarni bargidan o‘g‘itlar bilan oziqlantirishda bentonit gillarining 2-foizlik suspenziyasidan foydalanish innovatsion uslublari g‘o‘za nihollarining 2-3 kun oldin unib chiqib, sog‘lom va baquvvat bo‘lishi hamda hosildorlikning 10-15 foizga oshishiga yordam beradi. Ushbu innovatsion uslublar bug‘doyning “Durdona” navida sinalganda gektaridan 31,6 foizgacha qo‘shimcha hosil olishga erishildi.
Tadbirdan so‘ng B.Yuldashev va B.Ibragimovlar Bo‘lim tomonidan Nurota tumani “Umrbek” fermer xo‘jaligi bilan hamkorlikda yevrotexnologiya asosida tashkil etilgan pavlovniya plantasiyasiga tashrif buyurdilar. Bunda ko‘chatzor maydoni 1 gektar bo‘lib, parvarishxonaga 0,4 ga yer ajartilgan. Bu yerda 2022 yilning aprel oyining boshlarida 1000ta pavlovniya ko‘chati va 2000 dona qalamchalari ekildi. Ular Bolgariyaning “Paulownia BG” MChJ tomonidan bepul yuborildi, shu jumladan, transport xarajatlari ham qoplandi. Shuningdek, Qirg‘izistonlik hamkorlar, ya'ni “Qut Darak” MChJ orqali Bolgariya tomoni ko‘chatlarning normal o‘sishi va begona o‘tlar o‘sishining oldini olish uchun zarur bo‘lgan maxsus plyonkani ham yubordi. Plantasiyada tomchilatib sug‘orish tizimi o‘rnatilgan.

Посещение руководства Академии наук Навоийского отделения
Президент Академии наук Республики Узбекистан, академик Бехзод Юлдашев и вице-президент, академик Бахтиёр Ибрагимов посетили Навоийское отделение Академии наук и провели открытый диалог с коллективом Отделения.
Во вступительной речи академик Б.Юлдашев рассказал о преобразованиях, которые произошли в сфере науки и образования в Узбекистане за последние годы, возросшем внимании к учёным и преподавателям, в частности, материальному их стимулированию, улучшению условий для плодотворной деятельности и повышению их авторитета в обществе. Было отмечено, что перед юношами и девушками, решившими посвятить себя науке, открыты все возможности, необходимо лишь желание и стремление внести личный вклад в развитие страны. В связи с высокой концентрацией промышленных предприятий в Навоийском регионе, молодые учёные Навоийского отделения АН РУз имеют все шансы довести свои научные разработки до внедрения, и эти возможности нужно активно использовать.
Это одна из причин, по которой выбор открытия Отделения Академии наук пал на Навоийский регион. В июне 2022 года этому событию исполнится пять лет. За истекший период в Отделении проделана плодотворная работа, результаты которой можно и нужно афишировать широкой публике. Участники мероприятия поддержали инициативу академика Б.Юлдашева о проведении накануне этой даты выставки-ярмарки в городе Навои.
На встрече также говорилось о необходимости увеличения количества проводимых в учреждениях научно-технических семинаров, упомянуто, какие меры приняты, чтобы повысить эффективность научных исследований и коммерциализации их результатов.
После мероприятия Б.Юлдашев и Б.Ибрагимов посетили Нуратинский район, где на 1 гектаре земли Отделением совместно с ФХ «Умрбек» заложена павловниевая плантация, ещё на 0,4 га организован питомник этих деревьев. Здесь в начале апреля высажено 1 000 саженцев и 2 000 черенков павловнии. Их на безвозмездной основе, в том числе с покрытием транспортных расходов, предоставило болгарское ООО «Paulownia BG». Через кыргызских партнёров, а именно, ООО «Кут дарак» болгарская сторона также передала специальную плёнку, которая необходима для обеспечения нормального роста саженцев и недопущения произрастания сорняков. На плантацию подведена система капельного орошения.