O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Astronomiya instituti tomonidan respublikamizning 5 ta oliy o‘quv yurtlarida ilmiy-o‘quv observatoriyalari tashkil etilgan. Bular – Samarqand va Andijon davlat universitetlari uchun shu shaharlar chetida, O‘zbekiston Milliy universiteti uchun Parkentdagi Fizika-Quyosh majmuasida, Nizomiy nomidagi Milliy pedagogika universiteti uchun Toshkentdagi Astronomiya bog‘ida va Nukus davlat pedagogika instituti uchun Nukus shahrida teleskoplar o‘rnatilgan.
Barcha observatoriyalar yagona tarmoqqa birlashtirilgan va axborot resurslari: teleskoplarni ishlatish bo‘yicha yo‘riqnomalar, o‘quv va ilmiy kuzatuvlarni o‘tkazish usullari, kuzatuv astronomiyasi va astrofizika bo‘yicha praktikumlar va laboratoriya ishlari tavsifi bilan Internet portaliga kiritilgan (http://edu.astrin.uz/).
Ilmiy-o‘quv observatoriyasida amaliy mashg‘ulotlar va ilmiy kuzatuvlar o‘tkazish mumkin, doktorantlar va yosh olimlar hamkorlikda ilmiy izlanishlar olib borishlari, o‘qituvchilar esa o‘z malakaslarini oshirishlari mumkin.
Bu tashabbus nafaqat yosh astronomlar uchun yangi ufqlarni ochadi, balki ilm-fan, texnologiya va ta’lim sohalarini uzviy bog‘laydi. Astrofizika, sun’iy yo‘ldoshlar va kosmik tadqiqotlar yo‘nalishida ilk qadamlar aynan mana shu rasadxonalar orqali boshlanadi!

Астрономический институт имени Мирзо Улугбека Академии наук Республики Узбекистан создал и оснастил оборудованием научно-учебные обсерватории в 5-ти высших учебных заведениях республики. Для Самаркандского и Андижанского государственных университетов установлены телескопы вблизи городов Самарканда и Андижана, соответственно, для Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека - в комплексе «Физика-Солнце» Академии наук РУз в Паркенте, для Национального педагогического университета имени Низами - в Астрономическом парке в Ташкенте, а для Нукусского государственного педагогического института - в городе Нукусе.
Все эти 5 научно-учебных обсерваторий объединены в единую сеть и имеют общие информационные ресурсы: инструкции по эксплуатации телескопов, методы проведения учебных и научных наблюдений, практикумы и описание лабораторных работ по наблюдательной астрономии и астрофизике, которые размещены на интернет-портале http://edu.astrin.uz/
В научно-образовательных обсерваториях можно проводить практические занятия и научные наблюдения, а докторанты и молодые ученые могут совместно проводить научные исследования, а преподаватели могут повышать свою квалификацию в области астрономии.
Эта инициатива не только открывает новые горизонты для молодых астрономов, но и органично свяжет сферы науки, технологий и образования. Первые шаги в астрофизике, спутниках и космических исследованиях начинаются именно с этих обсерваторий!