Bilasizmi? Seysmik faol hududlarda yer osti quvurlarining barqarorligi va seysmik mustahkamligi atrofidagi grunt xususiyatlariga bog'liq!
O‘zR FA Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi instituti olimlari tomonidan taklif etilayotgan dasturiy ta’minot to‘plami turli xil chegaraviy shartlar va zilzila ta’sirida yer osti quvurlarining seysmik mustahkamligini aniq hisoblash imkonini beradi.
Muhim jihatlari:
Alohida joylashgan quvurlar uchun;
Murakkab tugunli quvur tizimlari uchun;
Massalar, geometriya, materiallar, hamda grunt xususiyatlari
hisobga olingan holda hisoblash ishlari amalga oshiriladi.
Natijalar avtomatik ravishda grafik va jadval ko‘rinishida taqdim etiladi — tahlil uchun juda qulay.
Dastur suv ta’minoti, kanalizatsiya, neft va gaz quvurlari kabi infratuzilma obyektlarini hisoblash va loyihalashda foydalanish uchun tavsiya etiladi.

Знаете ли вы? Устойчивость и сейсмостойкость подземных трубопроводов в сейсмоактивных районах зависят от свойств окружающего грунта!
Программный комплекс, разработанный учеными Института сейсмостойкости механики и сооружений Академии наук Республики Узбекистан, позволяет точно рассчитывать сейсмостойкость подземных трубопроводов при различных граничных условиях и землетрясениях.
Основные возможности:
Для изолированных трубопроводов;
Для сложных узловых трубопроводных систем;
Расчеты выполняются с учетом масс, геометрии, материалов и свойств грунта.
Результаты автоматически представляются в графическом и табличном виде, что очень удобно для анализа.
Программа рекомендуется для использования при расчете и проектировании инфраструктурных объектов, таких как водопроводы, канализация, нефте- и газопроводы.