“Yangi O‘zbekiston solnomasi” nashr etildi
O‘zR FA O‘zbekistonning eng yangi tarixi masalalari bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi metodik markazi olimlari tomonidan “Yangi O‘zbekiston solnomasi” nashr etildi.
“Yil solnomasi” risolasini yaratish bugungi kunda O‘zbekiston milliy davlatchiligining vujudga kelishi va taraqqiy topishining eng yangi tarixini tadqiq etish va o‘qitish, ilmiy, ilmiy-ommabop, o‘quv-metodik, ma’rifiy adabiyotlarni tayyorlash va chop etish, yoshlarda mamlakat tarixi haqidagi chuqur bilimlarni shakllantirish zaruriyati bilan belgilanadi.
Shu nuqtai-nazardan yosh avlodda Yangi O‘zbekistonda olib borilayogan islohotlar haqidagi bilimlarini kengaytirish va rivojlantirish, keng jamoatchilik ommasi va ayniqsa, ta’lim oluvchi yoshlarda mamlakatimiz taraqqiyotining asosiy rivojlanish bosqichlari haqidagi qarashlarni shakllantirish, O‘zbekistonning eng yangi tarixidagi jarayonlarni umumjahon tarixiy jarayonlar kontekstidagi rivojini ko‘rsatish dolzarbdir.
Mazkur ilmiy-ommabop risolada O‘zbekistonning eng yangi tarixidan joy olgan, 2022-2024-yillarda ro‘y bergan muhim voqealar, mamlakatimiz milliy yuksalishi va taraqqiyoti uchun siyosiy-iqtisodiy, ijtimoiy-madaniy sohalarda amalga oshirilgan ishlar haqida ma’lumotlar qisqacha tarixiy tahlillar orqali bayon qilingan.
Ushbu kitob umumta’lim maktablari, Prezident maktablari, akademik litseylar, kasb-hunar kollejlari o‘qituvchilari va o‘quvchilari, oliy ta’lim muassasalarining professor-o‘qituvchilari hamda talabalariga mo‘ljallangan. Shuningdek, risola materiallaridan O‘zbekistonning eng yangi tarixi bilan qiziquvchi barcha kitobxonlar ommasi foydalanishlari mumkin.

Ученые Координационно-методический центр по вопросам новейшей истории Узбекистана при Академии наук Республики Узбекистан издали «Yangi O'zbekiston solnomasi».
Создание буклета «Yil solnomasi» обусловлено необходимостью изучения и преподавания новейшей истории становления и развития национальной государственности Узбекистана, подготовки и издания научной, научно-популярной, учебно-методической и просветительской литературы, а также формирования у молодежи глубоких знаний об истории страны.
С этой точки зрения актуальны расширение и развитие знаний молодого поколения о проводимых в новом Узбекистане реформах, формирование у широкой общественности, и особенно у учащейся молодежи, взглядов на основные этапы развития нашей страны, показ развития процессов новейшей истории Узбекистана в контексте общемировых исторических процессов.
В этом научно-популярном труде посредством краткого исторического анализа изложены сведения о новейшей истории Узбекистана, важных событиях 2022-2024 годов, а также о работе, проделанной в политической, экономической и социально-культурной сферах для национального подъёма и развития нашей страны.
Книга предназначена для учителей и учащихся общеобразовательных школ, Президентских школ, академических лицеев, профессиональных колледжей, преподавателей и студентов высших учебных заведений. Книга может быть полезной всем читателям интересующимися новейшей историей Узбекистана.