Qishloq xoʼjaligi amaliyotida kafolatlangan hosilni olish uchun oʼsimliklarni himoya qilish va oʼsishini tartibga solishning kimyoviy vositalari faol qoʼllaniladi. Bunday moddalar sifatida fitogormonlar va ularning sintetik analoglari, mikroelementlar, bakteritsidlar, fungitsidlar, akaritsidlar va boshqa biologik faol birikmalar qoʼllaniladi. Ekishdan oldin urugʼlarni biologik faol birikmalar bilan ishlov berish usullarini ekologik muvofiqlashtirish va optimallashtirish tadqiqotchilar oldida turgan muhim vazifadir.
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Polimerlar kimyosi va fizikasi instituti olimlari tomonidan ipak sanoati chiqindilaridan olingan xitozan asosida taʼsir koʼrsatuvchi faol moddaning KMTsdagi polimer preparativ shaklidan iborat boʼlgan “UZXITАN” preparati yaratilgan. Preparat quyidagi afzalliklarga ega:
Urugʼlarni ekish sifatlarini ortishi;
Sanitariya-gigienik mehnat sharoitlarining yaxshilanishi;
Import qilinadigan zaharli dorilash vositalarini zaharsiz vositaga almashtirish imkoni mavjudligi;
Nuqtali ekishni taʼminlash mumkinligi (15-30 kg/ga);
Hosildorlikning ortishi;
Dala sharoitidagi unuvchanlikning ortishi;
Oʼsimliklar kasallanishining kamayishi;
Institutning tajriba bazasida “UZXITАN” polimer preparativ shaklini olishning tajriba-sanoat usuli oʼzlashtirildi va uni qishloq xoʼjaligi amaliyotida paxta, bugʼdoy va sabzavot-poliz ekinlari urugʼlariga ekishdan oldin ishlov berishda urugʼdorilagich sifatida qoʼllashga ruxsat olindi. Hozirgi kunda “UZXITАN” preparati respublika fermer xoʼjaliklarida muvaffaqiyatli qoʼllanilmoqda.
Har yili korxonalar bilan shartnomalarga muvofiq qishloq xoʼjaligi urugʼlarini (paxta chigitini) ekishdan oldin tayyorlash boʼyicha Institutning tajriba bazasida “UZXITАN” preparati ishlab chiqarilib, isteʼmolchilarga yetkazib berilmoqda.
Taʼlim va ilmiy-innovatsion imkoniyatlarni rivojlantirish, shuningdek, akademik va ilmiy almashinuvni amalga oshirishga koʼmaklashish maqsadida Tojikiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Botanika, fiziologiya va oʼsimliklar genetikasi instituti bilan OʼzR FА Polimerlar kimyosi va fizikasi instituti oʼrtasida ilmiy-texnikaviy hamkorlik toʼgʼrisida shartnoma tuzildi. Kelishuvga asosan qoʼshma va xalqaro grantlar, nashrlar, monografiyalar tayyorlash, shuningdek, qoʼshma genetik seleksiya dasturlarida foydalanish uchun agropolimer preparatlar, shu jumladan, nanoagropreparatlar almashinuvi boʼyicha ishlar olib borish koʼzda tutilgan.
Topinambur, bugʼdoy, dukkakli ekinlar kolleksiyasini, shuningdek, ikki respublika sharoitida oʼsimliklarning oʼsish stimulyatorlari taʼsirini oʼrganish boʼyicha olib borilgan qoʼshma tadqiqotlar doirasida ishlab chiqilgan oʼsishni ragʼbatlantirish taʼsiriga ega boʼlgan “UZXITАN” urugʼdorilagichi Tojikiston dalalarida birinchi sinovdan oʼtdi. Tojikiston selektsioner-olimlari ushbu preparatni tajriba uchastkalarida qoʼllaganlaridan soʼng, donli, dukkakli va sabzavotlarning hosildorligi 20-30 foizgacha oʼsganligini taʼkidladilar. (https://www.asiaplustj.info/ru/news/tajikistan/economic/20200922/tadzhikskie-selektsioneri-stimulyatori-uzbekskogo-proizvodstva-povisili-urozhainost-agrokultur-do-30#article-likeblock).
Ikki tomonlama asosda qoʼshma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, iqtidorli yosh xodimlar uchun yetakchi ilmiy markazlarda stajirovkalarni tashkil etish va boshqalar boʼyicha ilmiy-texnikaviy hamkorlik shartnomasi doirasida OʼzR FА Polimerlar kimyosi va fizikasi instituti Oʼzbekiston va Tojikiston, shuningdek, Markaziy Osiyo mintaqasi respublikalari bilan aloqalarni mustahkamlash va yanada rivojlantirish yoʼlida faol ish olib boradi.

Для получения гарантированных урожаев в сельскохозяйственной практике активно используют химические средства защиты и регуляции роста растений. В качестве таких веществ применяются фитогормоны и их синтетические аналоги, микроэлементы, бактерициды, фунгициды, акарициды и другие биологически активные соединения. Экологизация и оптимизация способов предпосевной обработки семян биологически активными соединениями является важной задачей, стоящей перед исследователями.
Учеными Института химии и физики полимеров Академии наук РУз разработан препарат "УЗХИТАН" на основе хитозана полученного из отходов шелковой промышленности и представляет собой полимерную препаративную форму действующего вещества в КМЦ, который является эффективным средством для протравливания семян хлопчатника и других сельскохозяйственных культур, и применяется для предпосевной обработки семян сельскохозяйственных культур технологией капсулирования. Данный препарат обладает одновременно как свойствами протравителя, так и стимулирующим эффектом, прочно закрепляется на поверхности семян, обладает улучшенными физико-химическими и биологическими свойствами. Препарат "УЗХИТАН" имеет следующие преимущества:
Улучшение посевных качеств семян;
Улучшение санитарно-гигиенических условий труда;
Импортозамещение токсичных протравителей на нетоксичные;
Обеспечение точечного высева (15-30 кг/га);
Увеличение урожайности;
Увеличение полевой схожести;
Снижение заболеваемости растений;
Исключение осыпаемости протравителей.
На опытном производстве институте освоено опытно - промышленное производство полимерной препаративной формы препарата "УЗХИТАН" и получено разрешение его применения в сельскохозяйственной практике в качестве протравителя, при предпосевной обработке семян таких как хлопчатник, пшеница и овощебахчевые культуры. В настоящее время препарат "УЗХИТАН" успешно применяется в фермерских хозяйствах Республики.
Ежегодно в соответствии договоров с предприятиями по предпосевной подготовке семян сельскохозяйственных культур (семена хлопчатника). На опытном производстве института производится препарат УЗХИТАН и поставляется заказчикам.
С целью содействия развития образовательных и научно - инновационных возможностей, а также осуществления академического и научного обмена заключен договор о научно-техническом сотрудничестве Института химии и физики полимеров АН РУз с Институтом ботаники, физиологии и генетики растений АН Таджикистана. Согласно договору предусмотрены работы по подготовке совместных и международных грантов, публикаций, монографий, а также обмен агрополимерными препаратами, в т.ч. наноагропрепаратами для использования их в совместных генетико-селекционных программах.
На основании проведенных совместных исследований по изучению коллекционного материала топинамбура, пшеницы, зернобобовых культур, а также влияние стимуляторов роста растений в условиях двух республик, разработаный протравитель со стимулирующими свойствами "УЗХИТАН" прошел первое испытание на полях Таджикистана. Ученые-селекционеры Таджикистана отметили, что после использования этого препарата на опытных участках повысился урожай зерновых, бобовых и овощных культур до 20-30%. (https://www.asiaplustj.info/ru/news/tajikistan/economic/20200922/tadzhikskie-selektsioneri-stimulyatori-uzbekskogo-proizvodstva-povisili-urozhainost-agrokultur-do-30#article-likeblock).
В рамках научно-технического договора сотрудничества по выполнению совместных научных проектов на двусторонней основе, организации стажировок одаренных молодых кадров в ведущих научных центрах и др. Института химии и физики полимеров АН РУз будет проводит активную работу для укрепления и дальнейшего развития связей между Узбекистаном и Таджикистаном, а также с республиками Центрально-азиатского региона.