Tuproq unumdorligi va yuqori hosildorlik uchun yangi preparat
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Mikrobiologiya instituti olimlari tomonidan ishlab chiqilgan “Azos-Uz” biopreparati atmosferadan molekulyar azotni oʼzlashtiruvchi, faol fitogormonlar hosil qiluvchi Azospirillum avlodiga mansub boʼlgan bakteriyalar assotsiatsiyasi asosida yaratilgan.
Аzotfiksatorlar asosida yaratilgan ushbu biologik preparat qishloq xoʼjaligi oʼsimliklarining hosildorligini va shoʼrlangan sharoitda tuproqlarning unumdorligini oshirishga, oʼsimliklarni kasalliklarga chidamliligini kuchaytirishga yordam beradi. Biopreparat qiyin eruvchan fosfatlarni mineralizatsiyalash, bir qator V vitaminlar va oʼsimliklar rivojlanishini kuchaytiruvchi fitogormonlarni sintez qilish xususiyatiga egadir.
Qishloq xoʼjaligi ekinlariga ushbu biopreparat bilan ishlov berish natijasida hosildorlik 5-10 s/ga oshadi, kimyoviy azotli oʼgʼitlarga boʼlgan talab 50% ga kamayib ekologik toza mahsulot yetishtiriladi.

Новый биопрепарат для повышения плодородия почвы
Учеными Института микробиологии Академии наук Республики Узбекистан разработан препарат «Azos-Uz», который состоит из ассоциации активных азотфиксирующих, фитогормонпродуцирующих эффективных штаммов бактерий рода Azospirillum.
Биологический препарат предназначен для увеличения урожайности сельскохозяйственных культур и повышения их устойчивости к различным заболеваниям в условиях засоления. «Azos-Uz» также  обладает способностью растворять минеральные фосфаты, продуцирует ряд витаминов группы В и ростстимулирующие вещества. «Azos-Uz»  предлагается для обработки семян сельскохозяйственных культур.
В результате обработки сельскохозяйственных культур биопрепаратом урожайность увеличивается на 5-10 ц /га, потребность в химических азотных удобрениях снижается на 50%, при этом выращиваются экологически чистые продукты.