Toshkentda ilk marta “SheScience 2025” Markaziy Osiyo olimalari forumi bo‘lib o‘tdi
27-noyabr kuni Toshkentda ilk marta “SheScience 2025” Markaziy Osiyo olimalari forumi bo‘lib o‘tdi. Uning asosiy natijasi Qo‘shma bayonotning qabul qilinishi bo‘ldi - bu Markaziy Osiyo mamlakatlarining ilmiy va innovatsion ekotizimlarini integratsiyalash, ilm-fanda olima ayollarning ishtirokini kengaytirish va hamkorlikda qo‘shma tadqiqotlarni rivojlantirish sohalarini belgilovchi mintaqaviy hujjat.
"SheScience 2025: mintaqaviy taraqqiyotni ilmiy va innovatsion ekotizimlar orqali qo'llab-quvvatlash” forumida Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston hamda Ozarbayjondan 60 dan ortiq olimalar va tadqiqotchi ayollar ishtirok etishdi. Qo'shma bayonotda kelajakdagi hamkorlikning beshta asosiy yo‘nalishi va mintaqaning umumiy muammolarini samarali hal qilishga qaratilgan barqaror ilmiy ekotizimlarni shakllantirish belgilangan. Hujjat shuningdek, har yili mintaqaviy forumni navbatma-navbat o'tkazish uchun asos yaratadi. Ishtirokchilar ekologik xavflar, raqamli transformatsiya va sun'iy intellektni joriy etish bilan bog‘liq global muammolarga duch kelganda tizimli hamkorlik zarurligini ta’kidladilar.
Ochilish marosimida va yakuniy hujjat muhokamasi davomida so‘zga chiqqan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Shahlo Turdikulova shunday dedi: “Bugun biz Markaziy Osiyo mintaqasini rivojlantirish uchun ilm-fan salohiyatidan foydalanishga ishonch, birdamlik va umumiy istak asosida mintaqaviy ilmiy integratsiyaning yangi formatini yaratmoqdamiz. SheScience forumi olima ayollar nafaqat bilim almashadigan, balki yangi tadqiqot yo‘nalishlari, konsortsiumlar va tashabbuslarni shakllantiradigan platformaga aylanmoqda. Bizning qo‘shma bayonotimiz shunchaki deklaratsiyasi emas, balki birgalikda amalga oshiradigan o‘zgarishlar uchun amaliy yo‘l xaritasidir".
Forum O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi tomonidan Jahon Fanlar akademiyasi (TWAS), Rivojlanayotgan mamlakatlarda fan sohasidagi ayollar tashkiloti (OWSD), Jahon banki va Osiyo taraqqiyot banki bilan hamkorlikda tashkil etildi. Xalqaro hamkorlar mintaqadagi mamlakatlarga Markaziy Osiyo mintaqaviy iqtisodiy hamkorligi (CAREC), Yevropa Ittifoqining Horizon Europe tadqiqot va innovatsiyalar doiraviy dasturi, Yevropa Ittifoqining Erasmus+akademik mobillik dasturi va boshqa xalqaro ilmiy moliyalashtirish vositalari kabi dasturlarda ishtirok etish imkoniyatlarini taqdim etdilar.
Akademik Zarema Shaukenova Qozog‘iston Respublikasi nomidan “Ilmiy va innovatsion ekotizimlarni integratsiyalash orqali mintaqaviy rivojlanish uchun to‘siqlar va imkoniyatlar” sessiyasida nutq so‘zlab, Markaziy Osiyo mamlakatlarining izolyatsiya qilingan tadqiqot tashabbuslaridan tizimli mintaqaviy hamkorlikka o‘tishining muhimligini ta’kidladi. U ilmiy yondashuvlarning birligi, qo‘shma tadqiqotlar va ta’lim dasturlarini muvofiqlashtirish inson kapitalini rivojlantirishni sezilarli darajada tezlashtirishi va mintaqaning ilmiy unumdorligini oshirishi mumkinligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, “ilmiy sa’y-harakatlarni birlashtirish Markaziy Osiyo mamlakatlariga o‘zlarining raqobatbardosh ustunliklarini rivojlantirish va global ilmiy kun tartibida faolroq ishtirok etish imkonini beradi”.
Panel muhokamalari va ekspertlar taqdimotlari davomida zamonaviy fan va innovatsiyalarning eng dolzarb yo‘nalishlari muhokama qilindi:
• Markaziy Osiyo mamlakatlarida ilmiy va innovatsion ekotizimlarni integratsiyalash;
• Sun’iy intellektni rivojlantirish va uni tadqiqotlarda qo‘llash;
• Ilmiy kommunikatsiya va fanga jamoatchilik ishonchi;
• “Yashil” va iqlimga chidamli yechimlar;
• Energiya samaradorligi va qayta tiklanadigan energiya;
• Fanni tijoratlashtirish va akademik tadbirkorlik;
• Chegaralararo ilmiy konsortsiumlar va innovatsion startaplar.
Olima ayollar mintaqaviy hamkorlik salohiyatini namoyish etuvchi tadqiqotlar, loyihalar va milliy amaliyotlarni taqdim etdilar. Shu qatorda, ekspert dasturining asosiy yo‘nalishi Qirg‘iziston Respublikasi Milliy Fanlar akademiyasi vakili Zuurakan Kadenovaning “Sun’iy intellekt kelajak ilmining kaliti sifatida” mavzusidagi taqdimoti bo‘ldi. O‘z taqdimotida u raqamli yechimlarni joriy etishni tezlashtiradigan va Markaziy Osiyo mamlakatlarining ilmiy raqobatbardoshligini mustahkamlaydigan qo‘shma ma’lumotlar platformalari, sun’iy intellekt mutaxassislari uchun o‘quv dasturlari va fanlararo tadqiqot loyihalarini yaratish zarurligini ta’kidladi.

В Ташкенте состоялся первый Форум женщин-учёных стран Центральной Азии SheScience 2025
Женщины-ученые стран Центральной Азии договорились о создании новой региональной платформы научного сотрудничества: в Ташкенте принято Совместное коммюнике Форума женщин-учёных SheScience 2025.
27 ноября в Ташкенте состоялся первый Форум женщин-учёных стран Центральной Азии SheScience 2025, ключевым итогом которого стало принятие Совместного коммюнике - регионального документа, определяющего направления интеграции научно-инновационных экосистем стран Центральной Азии, расширения участия женщин-учёных и партнерства в проведении совместных исследований.
В Форуме «SheScience 2025: продвижение регионального развития через интеграцию научно-инновационных экосистем» приняли участие более 60 ученых и исследовательниц из Республики Азербайджан, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан, Республики Туркменистан, Республики Узбекистан.
Совместное коммюнике определяет пять ключевых направлений будущего взаимодействия и формирование устойчивых научных экосистем, способных эффективно отвечать на общие вызовы региона. Также  документ закладывает основу для ежегодного регионального Форума на ротационной основе.
Участницы подчеркнули необходимость системного сотрудничества в условиях глобальных вызовов, связанных с экологическими рисками, цифровой трансформацией и внедрением искусственного интеллекта.
Выступая на открытии и при обсуждении итогового документа, вице-президент Академии наук Республики Узбекистан Шахло Турдикулова отметила: «Сегодня мы закладываем новый формат региональной научной интеграции, основанный на доверии, солидарности и общем стремлении использовать потенциал науки для развития региона Центральной Азии. Форум «SheScience» становится площадкой, где женщины-учёные не только делятся знаниями, но и формируют новые исследовательские направления, консорциумы и инициативы. Наше Совместное Коммюнике — это не декларация намерений, а практическая дорожная карта изменений, которую мы будем имплементировать вместе».
Форум был организован Академией наук Республики Узбекистан в партнёрстве со Всемирной академией наук (TWAS), Организацией женщин в науке для развивающихся стран (OWSD), Всемирным банком и Азиатским банком развития. Международные партнёры представили возможности участия стран региона в таких программах, как Центральноазиатское региональное экономическое сотрудничество (CAREC), рамочная программа Европейского Союза по исследованиям и инновациям Horizon Europe, программа академической мобильности Европейского Союза Erasmus+, а также других международных инструментах научного финансирования.
Академик Зарема Шаукенова, выступая на панельной сессии «Барьеры и возможности регионального развития через интеграцию научно-инновационных экосистем» от Республики Казахстан, отметила, что для стран Центральной Азии крайне важно переходить от точечных исследовательских инициатив к системной региональной кооперации. Она подчеркнула, что единство научных подходов, совместные исследования и координация образовательных программ способны значительно ускорить развитие человеческого капитала и повышение научной результативности региона. По её словам, «консолидация научных усилий позволит странам Центральной Азии сформировать собственные конкурентные преимущества и более активно участвовать в глобальной научной повестке».
В рамках панельных дискуссий и экспертных докладов обсуждались наиболее актуальные направления современной науки и инноваций:
• интеграция научно-инновационных экосистем стран Центральной Азии;
• развитие искусственного интеллекта и его применение в исследованиях;
• научная коммуникация и доверие общества к науке;
• «зелёные» и климатически устойчивые решения;
• энергоэффективность и возобновляемая энергетика;
• коммерциализация науки и академическое предпринимательство;
• трансграничные научные консорциумы и инновационные стартапы.
Ученые представили исследования, проекты и национальные практики, демонстрирующие потенциал регионального сотрудничества. Так, например, важным акцентом экспертной программы стало выступление Зууракан Каденовой, которая представляла Национальную академию наук Кыргызской Республики, с докладом «Искусственный интеллект как ключ к науке будущего». В своём выступлении она подчеркнула необходимость создания совместных дата-платформ, программ подготовки специалистов по искусственному интеллекту и междисциплинарных исследовательских проектов, которые позволят ускорить внедрение цифровых решений и укрепить научную конкурентоспособность стран Центральной Азии.