Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimi tomonidan akademik Habib Аbdullayev tavalludining 110 yillik yubileyiga bagʼishlangan “Oʼzbekiston ilmiy salohiyati yuksalishiga salmoqli hissa qoʼshgan inson!” mavzusidagi sayyor ilmiy-amaliy seminar oʼtkazildi.
Unda FА Navoiy boʼlimi rahbariyati, yetuk olimlari va yosh ilmiy xodimlari, mehnat faxriylari hamda Yosh olimlar kengashi aʼzolari ishtirok etdi. Shuningdek, tadbirda H.Аbdullayevning nevarasi, “Navoiy” erkin iqtisodiy zonasi bosh direktori H.Аbdullayev, Oʼzbekiston Respublikasi Davlat geologiyasi va mineral resurslar qoʼmitasi huzuridagi H.M.Аbdullayev nomidagi Geologiya va geofizika instituti yetakchi ilmiy xodimi X.D.Ishbayev va yosh olimlari, “Navoiyuran” DK bosh geologi oʼrinbosari B.I.Mirxodjayev hamda mahalliy aholi vakillari qatnashdilar.
Ilmiy-amaliy seminar jarayonida ishtirokchilar geologiya fanining milliy va xalqaro miqyosdagi taniqli vakillarini H.M.Аbdullayev nomidagi akademik medallar bilan taqdirlashni qayta yoʼlga qoʼyish, uning nomidagi jamgʼarma faoliyatini tiklash va oliy oʼquv yurtlarida iqtidorli yosh geologlarga maxsus stipendiya taʼsis etish zarurligini taʼkidladilar.
Bundan tashqari, tadbirda ishtirok etgan olimlar, mahalla oqsoqollari va Langar MFY maʼmuriyati mahalla binosida bir xona ajratib, H.M.Аbdullayev hayoti va ilmiy faoliyatini yoshlarga targʼib qilish maqsadida muzey tashkil etish hamda Langar qoʼrgʼoni hududida geolog-qidiruv ishlarini oʼtkazib, mahalliy aholini ish bilan taʼminlash imkonini beradigan yangi konlar ochish kabi takliflarni muhokama qilib, ularni hayotga tatbiq etish uchun rejalar tuzib oldilar.

К 110-летию со дня рождения выдающегося отечественного ученого-геолога, академика Хабиба Абдуллаева
В Навоийском отделении Академии наук Республики Узбекистан торжественно отметили 110-летие со дня рождения известного ученого-геолога, бывшего президента Академии наук Узбекистана, академика Хабиба Абдуллаева.
В Хатырчинском районе Навоийской области прошел выездной научно-практический семинар под названием «Человек, внесший значительный вклад в развитие научного потенциала Узбекистана», посвященный 110-летию со дня рождения академика Хабиба Абдуллаева.
В работе семинара приняли участие руководство, ведущие ученые-геологи и молодые научные работники Навоийского отделения Академии наук РУз, преподаватели, ветераны труда, сотрудничавшие, члены Совета молодых ученых. Также на мероприятии приняли участие Абдуллаев Х.П. - внук генерального директора СЭЗ Х.Абдуллаева, ведущий научный сотрудник Института геологии и геофизики им. Х.М.Абдуллаева при Госкомитете по геологии и минеральным ресурсам Республики Узбекистан Ишбаева Х.Д., заместитель главного геолога ДК «Навоиуран» Б.И.Мирходжаев и представители местного населения.
В ходе научно-практического семинара участники подчеркнули необходимость восстановить награждение отечественных и зарубежных представителей геологии академическими медалями имени Х.М.Абдуллаева, возобновить деятельность фонда его имени, учредить специальную стипендию для талантливых молодых геологов с высшим образованием.
Кроме того, ученые, старейшины микрорайона и администрация Лангарского МФЮ, принявшие участие в мероприятии, выделили помещение в здании микрорайона, где создали музей в целях популяризации среди молодежи жизни и научной деятельности академика Х.М.Абдуллаева, и провели геологические исследования, с участием местных жителей, на территории древней Лангарской крепости, обсудили такие предложения, как открытие новых рудников, и составили планы их реализации.