“Supa” (Suffa) Xalqaro radioastronomik observatoriyasi faoliyatiga bagʼishlangan brifing oʼtkazildi
Bugun, 1-aprel kuni Аxborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida “Supa” (Suffa) Xalqaro radioastronomik observatoriyasida olib borilayotgan ishlarga bagʼishlangan brifing oʼtkazildi.
Respublikamiz hududidagi Supa platosida dengiz sathidan 2500-3000 m balandlikda joylashgan RT-70 radioastronomik observatoriyasi noyob ilmiy obyekt hisoblanadi.
Xalqaro observatoriya Oʼzbekiston Respublikasi bilan Rossiya Federatsiyasi Hukumatlari oʼrtasidagi 1995-yil 27-iyulda Toshkent shahrida tuzilgan Supa yassi togʼida Xalqaro radioastronomik observatoriyasini barpo etish toʼgʼrisida”gi Bitimga asosan tashkil etilayotgan xalqaro ilmiy-tadqiqot tashkiloti hisoblanadi.
Xalqaro kelishuvga asosan, Supa platosi hududida radioshaffoflikni kecha-kunduz monitoring qilish boʼyicha ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish va RT-70 radioteleskopini barpo etish borasidagi ishlarni muvofiqlashtirish Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi RT-70 radioastronomik observatoriyasi tomonidan amalga oshiriladi.
Hozirgi kunda mazkur ilmiy obyektda qurilish-rekonstruktsiya ishlari olib borilmoqda hamda Xalqaro observatoriya faoliyati boʼyicha Nizom tasdiqlandi.
Unga koʼra, Oʼzbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasidan tashqari mazkur Nizomda nazarda tutilgan tartibda boshqa davlatlar ham Xalqaro observatoriyaning aʼzosi boʼlishi mumkin.
Nizomga muvofiq, Observatoriya muassis davlatlarning ulushli ishtiroki printsiplariga asosan moliyalashtiriladi.
Shuningdek, Observatoriya oʼz faoliyatini tartibga soluvchi ichki qoidalarini belgilaydi, axborot-noshirlik faoliyatini amalga oshiradi, “Internet” axborot-telekommunikatsiya tarmogʼida rasmiy saytiga ega boʼladi.
Qurilayotgan majmuaning bosh instrumenti – toʼla buriluvchi diametri 70 metrli antenna spektrning millimetrli toʼlqin uzunligi diapazonining qisqa sohasida ishlovchi radioteleskopning adaptiv tizimli yangi avlodi hisoblanadi. RT-70 radioteleskopidan katta yuzali antenna nodir xususiyatiga ega asbob sifatida uzoqdagi apparatlar kosmik bazasi bilan aloqani taʼminlash uchun ham foydalanish mumkin.
Observatoriya tarkibiga RT-70 radioteleskopi va boshqa astronomik uskunalar, ilmiy maʼlumotlarni toʼplash va ishlov berish tizimlari, bino va inshootlar, vaxta yashash qoʼrgʼonidan iborat boʼlgan radioastronomik observatoriyasi, Toshkent va Moskva shaharlari va Zomin qoʼrgonidagi maʼmuriy, laboratoriya va xoʼjalik binolariga, faoliyati Observatoriya direktori tomonidan tasdiqlanadigan alohida nizomlar bilan tartibga solinadigan Moskva shahridagi Rossiya boʼlinmasiga, shuningdek, ilmiy boʼlimlar, laboratoriyalar, muhandislik-texnik, ishlab chiqarish, maʼmuriy-xoʼjalik va boshqa yordamchi boʼlinmalar kiradi.
Observatoriyaning faoliyat yoʼnalishlari quyidagilar hisoblanadi:
- Yer va Koinotning fundamental va amaliy ilmiy tadqiqotlarini olib borish;
- Observatoriyaning oliy malakali ilmiy va mudandis-texnik kadrlarini tayyorlash hamda ularning kasb malakasini oshirish;
- Observatoriyaga aʼzo davlatlar ilmiy tashkilotlarining ilmiy-texnik salohiyatidan samarali foydalanish va rivojlantirish;
- xalqaro ilmiy loyihalarda qatnashish;
- amaliy xarakterga ega boʼlgan ilmiy natijalarni aʼzo-davlatlarning ijtimoiy-idtisodiy masalalarini hal etish uchun qoʼllash;
- asosiy faoliyatni moliyalashtirishning qoʼshimcha manbalarini taʼminlash uchun aʼzo-davlatlar tashkilotlari va muassasalarining taʼlim, ilmiy-maʼrifiy, ishlab chiqarish va boshqa xoʼjalik faoliyatida ishtirok etish.
Observatoriyaning asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilandi:
- RT-70 radioteleskopi va boshqa astronomik uskunalar pretsizion tizimlari va ilmiy apparaturasining tajriba-konstruktorlik ishlanmalarini bajarish;
- Supa yassi baland togʼi hududidagi spektrning millimetrli sohasidagi yer atmosferasi parametrlarini tadqiq etish;
- ilmiy tadqiqotlarni olib borish natijasida, xususan, ilmiy ishlarni chop etish, konferentsiya, simpoziumlarni oʼtkazish, tadqiqotchi va mutaxassislarning hamkor ilmiy tashkilotlardagi stajirovkalarini tashkillashtirish orqali olingan axborot va tajriba bilan almashish;
- oʼzaro manfaatdorlik asosidagi hamkorlik maqsadida aʼzo-davlatlarning milliy va xalqaro ilmiy tashkilot va muassasalari bilan aloqalarni yoʼlga qoʼyish hamda munosabatlarni qoʼllab-quvvatlash.
Shuningdek, Observatoriya kosmik apparatlar bilan toʼlqinlar uzunligining qisqa toʼlqinli diapazonida keng polosali aloqani taʼminlash; Yer sathidagi reper nuqtalarning yuqori aniqlikdagi koordinata-vaqtli taʼminoti, geodinamika va seysmika, asteroid-kometa xavfi obyektlarini aniqlash, kosmik fazoni nazorat qilish bilan shugʼullanadi.

Брифинг, посвященный созданию Международной радиоастрономической обсерватории Суффа
1 апреля 2022 года в Агентстве информации и массовых коммуникаций состоялся Брифинг, посвященный работам, проводимым Академией наук Республики Узбекистан по созданию Международной радиоастрономической обсерваторией Суффа.
Участникам Брифинга была дана подробная информация о создаваемом уникальном научном объекте - Радиоастрономической обсерватории РТ-70, расположенной на высоте 2500-3000 м над уровнем моря на плато Суффа в Джизакской области.
Международная обсерватория создается в соответствии с Соглашением между правительствами Республики Узбекистан и Российской Федерации о создании Международной радиоастрономической обсерватории на плато Суффа, подписанным 27 июля 1995 года в Ташкенте.
Согласно международному Соглашению, Радиоастрономическая обсерватория РТ-70 Академии наук Республики Узбекистан будет координировать научно-исследовательские работы по круглосуточному мониторингу радиопрозрачности на плато Суффа и строительство радиотелескопа РТ-70.
Согласно Положению о деятельности и Уставу Международной Радиоастрономической обсерватории кроме Республики Узбекистан и Российской Федерации её членами могут стать и другие страны. Обсерватория финансируется в соответствии с принципами долевого участия государств-учредителей.
Основным прибором строящегося комплекса являются адаптивные системы радиотелескопов нового поколения, работающие в ближнем диапазоне миллиметровых волн антенны с полностью вращающимся диаметром 70 метров. Радиотелескоп РТ-70
В состав обсерватории входят радиотелескоп РТ-70 и другое астрономическое оборудование, системы сбора и обработки научной информации, здания и сооружения в Ташкенте и Зааминском районе. В Российское отделение Радиоастрономической обсерватории в Москве, деятельность которого регулируется отдельным положением, входят также научные отделы, лаборатории, конструкторские, производственные, административные и другие вспомогательные подразделения.
Деятельность обсерватории:
- Проведение фундаментальных и прикладных научных исследований Земли и Вселенной;
- Изучение параметров атмосферы Земли в миллиметровом диапазоне спектра на плато Суффа;
- Подготовка высококвалифицированных научных и инженерных кадров обсерватории и их повышение квалификации;
- Эффективное использование и развитие научно-технического потенциала научных организаций государств-членов Обсерватории;
- Участие в международных исследовательских проектах;
- Применение практических научных результатов для решения социально-экономических проблем государств-членов.
Обсерватория также обеспечит широкополосную связь с космическими аппаратами в коротковолновом диапазоне и будет отвечать за высокоточную координатно-временную поддержку наземных ориентиров, геодинамику и сейсмику, обнаружение объектов астероидно-кометной угрозы и решение других научно-технических задач.