“Suffa” radioobservatoriyasi xalqaro ilmiy tadqiqot tashkiloti aʼzolarining ilk yig‘ilishi o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasida “Suffa xalqaro radioastronomiya observatoriyasi” xalqaro ilmiy tadqiqot tashkiloti aʼzolari O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Hukumatlarining Muxtor vakillari qo‘mitasining birinchi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Turkiston tizmasidagi Suffa platosida, dengiz sathidan 2500-3000 metr balandlikda joylashgan O‘zbekistondagi Suffa xalqaro radioastronomiya observatoriyasida ayni paytda noyob ilmiy inshoot – RT-70 radioastronomiya majmuasi qurilishining yakuniy bosqichi davom etmoqda. Radioteleskop uchun joy qulay astroiqlim sharoitlari va radio shovqinlarning faol manbalari yo‘qligi bilan baland tog‘ tanlangan.
RT-70 majmuasi O‘zbekiston va Rossiya hukumati o‘rtasida 1995-yil 27-iyulda imzolangan Suffa platosida Xalqaro radioastronomiya observatoriyasini tashkil etish to‘g‘risidagi bitimga muvofiq qurilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev qo‘llab-quvvatlovi bilan 2018-yilda Suffa platosida Xalqaro radioastronomiya observatoriyasini tashkil etishning yangi bosqichi boshlandi.
Rossiya Federatsiyasi Fanlar akademiyasi va Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi 70 metrli diametriga ega noyob radioteleskop RT-70 kompleksini yaratish bo‘yicha yetakchi ilmiy tashkilot hisoblanadi. Ilmiy tashkilotning ustuvor vazifalaridan biri aʼzo davlatlarning milliy va xalqaro ilmiy tashkilotlari va muassasalari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik qilish maqsadida aloqalarni yo‘lga qo‘yish va qo‘llab-quvvatlashdan iborat.
Suffa platosida barpo etilayotgan majmuaning asosiy asbobi millimetrli to‘lqinli radioteleskop ekanligini alohida taʼkidlash lozim. Radioteleskopning yana bir asosiy xususiyati uning kosmik radioteleskop bilan bir vaqtda ishlash qobiliyatidir, u Kosmosdagi radioteleskoplar bilan sinxron ishlaganda ulkan bazali radiointerferometr vazifasini ham bajaradi.
O‘zbekistonda RT-70 noyob radioteleskopiga ega radioastronomiya majmuasining yaratilishi uzoq va yaqin koinotda fundamental tadqiqotlarni sezilarli darajada ilgari suradi, shuningdek, kosmik tadqiqotlar va texnologiyalarning bir qator amaliy muammolarini tubdan yangi bosqichda hal etishga xizmat qiladi.

Состоялось первое заседание членов международной научно-исследовательской организации радиообсерватория «Суффа»
В Академии наук Республики Узбекистан состоялась Первая сессия Комитета Полномочных представителей Республики Узбекистан и Правительств Российской Федерации Международной научно-исследовательской организации «Международная радиоастрономическая обсерватория «Суффа».
«Международная радиоастрономическая обсерватория «Суффа» в Узбекистане в районе горного массива Туркестанского хребта — плато Суффа, высота 2500-3000 метров над уровнем моря, в настоящее время вступило в завершающую фазу строительство уникального научного объекта радиоастрономического комплекса РТ-70. Выбор места для установки радиотелескопа был определен высоко в горах, с хорошими астроклиматическими параметрами атмосферы и отсутствием активных источников радиопомех.
Этот комплекс РТ-70 создаётся в соответствии с Соглашением между Правительством РУз и Правительством РФ о создании Международной Радиоастрономической Обсерватории на плато Суффа от 27.07.1995 г.
Благодаря, Президента Республики Узбекистан Ш.М Мирзиёева, в 2018 году начался новый этап по созданию Международной Радиоастрономической Обсерватории на плато Суффа.
Головной научной организацией по созданию комплекса РТ-70 с уникальным радиотелескопом с диаметром зеркала 70 м от РУз является Академия Наук Республики Узбекистан от Российской Федерации Российская Академия наук. Одним из приоритетной задачей научной организации является налаживание связей и поддержка контактов с национальными и международными научными организациями, и учреждениями государств-членов в целях взаимовыгодного сотрудничества.
Важно отметить, что главным инструментом строящегося комплекса на плато Суффа радиотелескоп является телескопом миллиметрового диапазона. Еще одним из главной особенности радиотелескопа, это работа в режиме совместно одновременно с радиотелескопом космического базирования в режиме радиоинтерферометра со сверхдлинной базой.
Создание Радиоастрономического комплекса в Узбекистане с уникальным радиотелескопом РТ-70 даст большой скачок в развития уровни фундаментальных исследований дальнего и ближнего космоса, а также способствовать решению ряда прикладных задач в области космических исследований и технологий на принципиально новом уровне.