Seysmologlar Bosh Assambleyasi Toshkent shahrida oʻtkaziladi (www.asc2026.uz)
2026-yilning 25-30-aprel kunlari Toshkent shahrida  nufuzli xalqaro ilmiy anjuman - Osiyo seysmologik komissiyasining 16-Bosh Assambleyasi boʻlib oʻtadi. Ushbu tadbir seysmologiya sohasidagi jahonning yetakchi olimlar va mutaxassislarni bir maydonga jamlaydi. Toshkent shahri seysmologiya tarixida muhim ahamiyatga ega. 1966-yil 26-aprelda sodir boʻlgan kuchli zilzila mintaqada seysmik tadqiqotlar va zilzila muhandisligining rivojlanishiga turtki boʻlgan. 2026-yil ushbu voqeaning 60 yilligi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Seysmologiya instituti tashkil etilganining 60 yilligi bilan ahamiyatlidir.
Anjuman doirasida:
nufuzli xalqaro ekspertlar ishtirokida maʼruzalar;
ogʻzaki va poster taqdimotlar;
seysmik xavflarni baholash va kamaytirish boʻyicha zamonaviy yondashuvlar muhokamasi oʻtkaziladi.
Shuningdek, 2025-yil 29-aprelda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan Oʻzbekiston Prezidenti tashabbusi bilan 29-aprel  — Zilzila qurbonlarini xotirlash xalqaro kuni deb eʼlon qilingani mazkur anjumanning global ahamiyatini yanada oshiradi. Toshkentda ushbu nufuzli Assambleyani oʻtkazish xalqaro ilmiy hamkorlikni mustahkamlash, seysmik xavflarni kamaytirish boʻyicha ilmiy yechimlarni ishlab chiqish va tajriba almashish uchun muhim platforma boʻlib xizmat qiladi.

В Ташкенте пройдет Генеральная Ассамблея по сейсмологии (www.asc2026.uz)
В городе Ташкенте с 25 по 30 апреля 2026 года состоится престижное международное научное мероприятие - 16-я Генеральная Ассамблея Азиатской сейсмологической комиссии. Данное событие объединит ведущих ученых и специалистов в области сейсмологии со всего мира. Ташкент занимает особое место в истории сейсмологии. Сильное землетрясение, произошедшее 26 апреля 1966 года, стало важным импульсом для развития сейсмических исследований и инженерии землетрясений в регионе. 2026 год знаменует собой 60-летие этого события, а также 60-летие со дня основания Института сейсмологии Академии наук Республики Узбекистан.
В рамках Ассамблеи предусмотрены:
доклады с участием ведущих международных экспертов;
устные и постерные презентации;
обсуждение современных подходов к оценке и снижению сейсмических рисков.
Наряду с этим, по инициативе Президента Узбекистана 29 апреля 2025 года Генеральная Ассамблея Организации Объединённых Наций объявила 29 апреля Международным днём памяти жертв землетрясений, что придаёт данному мероприятию особую глобальную значимость. Проведение этой престижной Ассамблеи в Ташкенте станет важной платформой для укрепления международного научного сотрудничества, разработки научных решений по снижению сейсмических рисков и обмена передовым опытом.