OʼzR FА Seysmologiya institutida Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 30-maydagi “Oʼzbekiston Respublikasining seysmik xavfsizligini taʼminlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PF-144-sonli Farmonining Fanlar akademiyasi tizimida ijrosini taʼminlash boʼyicha masʼullar bilan davra suhbati oʼtkazildi.
Unda Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti S.Z.Mirzayev, Vazirlar Mahkamasi ijro etuvchi tuzilmasining Seysmologiya, inshootlarning seysmik mustahkamligini va seysmik xavfsizlikni taʼminlash sohasini muvofiqlashtirish shoʼbasi mudiri D.Bekmirzayev, Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi instituti va Seysmologiya instituti rahbariyati hamda laboratoriya mudirlari ishtirok etdi.
Davra suhbatida ushbu Farmondagi Oʼzbekiston Respublikasi aholisi va hududining seysmik xavfsizligini taʼminlash tizimini 2025-yilgacha takomillashtirish kontsepsiyasida belgilangan vazifalarni 2022 – 2023-yillarda amalga oshirish boʼyicha tasdiqlangan “YOʼL XАRITАSI”ni soha olimlari bilan birgalikda muhokama qilindi va masʼullarga biriktirildi.

13 июня 2022 года в Институте сейсмологии имени Г.А.Мавлянова Академии наук РУз на основе Указа Президента Республики Узбекистан от 30 мая 2022 года УП-144 “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы обеспечения сейсмической безопасности Республики Узбекистан” состоялся Круглый стол с участием ответственных исполнителей задач по реализации данного Указа в системе Академии наук Республики Узбекистан.
В работе Круглого стола приняли участие вице-президент Академии наук РУз С.Мирзаев, заведующий сектором координации сферы сейсмологии, обеспечения сейсмостойкости сооружений и сейсмической безопасности исполнительной структуры Кабинета Министров РУз Д.Бекмирзаев, а также руководители и заведующие лабораториями институтов Механики и сейсмостойкости сооружений и Сейсмологии Академии наук РУз.
На заседании Круглого стола при активном участии ученых, была обсуждена утвержденная “Дорожная карта” по реализации в 2022-2023 годах задач данного Указа, определенных в Концепции совершенствования системы обеспечения сейсмической безопасности населения и территории Республики Узбекистан до 2025 года, мероприятия которой были закреплены за ответственными исполнителями работ.