“Seysmik xavfsizlik sohasi a’lochisi” ko‘krak nishonlari topshirildi
Ma'lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi seysmik xavfsizligini ta’minlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari” to‘g‘risidagi PF-144-son Farmoniga muvofiq, Vazirlar Mahkamasi Qarori bilan “Seysmik xavfsizlik sohasi a’lochisi” ko‘krak nishoni ta'sis etilgan.
Bugun, 17-oktyabr kuni Fanlar akademiyasi Seysmologiya institutida bo‘lib o‘tgan tantanali tadbirda mazkur mukofot soha fidoyilariga topshirildi.
Tadbirda Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Sirojiddin Mirzayev so‘zga chiqib, mamlakatimizda seysmik xavfsizlikni ta’minlash borasidagi ilmiy izlanishlar va amaliy ishlar haqida to‘xtalib o‘tdi hamda mukofot sohiblarini samimiy tabrikladi.
Eslatib o‘tamiz, ushbu ko‘krak nishoni seysmik xavfsizlik sohasini rivojlantirish, ilmiy faoliyatni takomillashtirish va amaliyotda qo‘llash borasida munosib hissa qo‘shgan mutaxassislarni rag‘batlantirish maqsadida beriladi.
Taqdirlanganlarni O‘zbekiston Fanlar akademiyasi jamoasi nomidan samimiy muborakbod etamiz va kelgusi faoliyatlarida yuksak muvaffaqiyatlar tilaymiz!

Вручены нагрудные знаки “Seysmik xavfsizlik sohasi a’lochisi”
Как известно, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № ПФ-144 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы обеспечения сейсмической безопасности Республики Узбекистан» постановлением Кабинета Министров учрежден нагрудный знак “Seysmik xavfsizlik sohasi a’lochisi”.
Сегодня, 17 октября, эта награда была вручена преданным работникам отрасли на торжественном мероприятии, состоявшемся в Институте сейсмологии Академии наук.
Выступая на мероприятии, вице-президент Академии наук Сирожиддин Мирзаев рассказал о научных исследованиях и практической работе по обеспечению сейсмической безопасности в нашей стране и искренне поздравил лауреатов.
Напоминаем, что этим нагрудным знаком награждаются специалисты, внесшие достойный вклад в развитие сферы сейсмической безопасности, совершенствование научной деятельности и применение её на практике.
От имени коллектива Академии наук Узбекистана искренне поздравляем награжденных и желаем им больших успехов в дальнейшей деятельности!