SARS-CoV-2 ni genetik tashxislashda ilg‘or texnologiyalar
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Immunologiya va inson genomikasi instituti O‘zbekiston Respublikasi Biotibbiyot texnologiyalari assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda va mamlakatimizning “ROSSA” biotexnologiya kompaniyasi ko‘magida “SARS-CoV-2 va boshqa virusli kasalliklarni tashxislashda zamonaviy yondashuvlar” mavzusida ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi. Ushbu seminarda respublikamizning barcha viloyatlaridan 100 ga yaqin mutaxassislar ishtirok etdi.
Seminardan ko‘zlangan maqsad Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, Sog‘liqni saqlash vazirligi, Sanitariya-epidemiologiya osoyishtaligi va aholi salomatligini muhofaza qilish xizmati yetakchi olim va amaliyot xodimlarining eng yangi biotexnologik tadqiqotlari, PSR tashxislashning zamonaviy usullari va texnologiyalari sohalarida ilgʼor ilmiy-amaliy tajribalari bilan fikr almashishdan iborat.

Передовые технологии генетической диагностики SARS-CoV-2
Институт иммунологии и геномики человека АН РУз, совместно с Ассоциацией биомедицинских технологий РУз и при поддержке отечественной биотехнологической компании «ROSSA» провели научно-практический семинар на тему “Современные подходы в диагностике SARS-CoV-2 и других вирусных заболеваний». В семинаре приняли участие около 100 специалистов из всех регионов страны.
Целью семинара является обмен передовым научным и практическим опытом ведущих ученых и практиков Академии наук, Министерства здравоохранения, Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья в области новейших биотехнологических исследований, современных методов и технологий в ПЦР диагностике.
Кроме того, были обсуждены перспективы развития биомедицинских технологий, стратегии их эффективной локализации и коммерциализации в республике.