Keyingi yillarda maʼnaviy-madaniy merosga yangicha yondashish va fikrlash taqozosi tufayli bizga nomaʼlum boʼlgan koʼpgina qadimiy yodgorliklari oʼrganilmoqda, hayotga keng tadbiq etilmoqda. Аmmo, choʼl hududlari mahalliy aholisi muqaddas qadamjolari hozirgacha mukammal oʼrganilmagan. Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimida joriy yilning 22-23-avgust kunlari “Jonajon Oʼzbekistonim mangu boʼl omon!” shiori ostida Oʼzbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining yigirma sakkiz yilligiga bagʼishlab “Qanorboy ota – Qizilqum sahrosi aziz avliyolaridan biridir” mavzusidagi ilmiy-amaliy seminar xuddi ana shu mavzuga bagʼishlandi.
Oʼzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi NNTlarni va fuqorolik jamiyatining boshqa institutlarini qoʼllab – quvvatlash jamoat fondining “Qanorboy ota - qadamjosi qutlugʼ ziyoratgohga aylanib ketgan aziz-avliyolardan biridir” mavzusidagi loyihasi doirasida tashkil etilgan tadbirning birinchi kuni Navoiy davlat konchilik institutining majlislar zalida boʼlib oʼtdi. Unda Oʼzbekiston Respublikasi FА Yosh olimlari, Navoiy davlat pedagogika instituti professor-oʼqituvchilari, Navoiy viloyati NNTlari rahbarlari hamda Xitoy halq Respublikasi “OYaSА” kompaniyasi vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirni ochgan Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimi raisi g-m. f. d. Аbdurazak Mirzaev Xitoyning “OYaSА” kompaniyasi bilan tuzilishi kutilayotgan shartnoma haqida soʼzlab berdi. Kompaniya direktori Renhu Vang oʼz tabrik soʼzida seminar ishtirokchilarini Oʼzbekiston-Xitoy aloqalarining yanada mustahkamlanayotgani bilan qutladi. Oʼzbekiston Respublikasi NNT Milliy assotsiatsiyasi Navoiy boʼlimi raisi Klara Babakulova Uchquduq tumani “Qanorboy ota” xayriya jamoat fondining loyiha doirasida qilingan ishlariga toʼxtalar ekan, Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 4 maydagi “Mamlakatimizdagi demokratik yangilanish jarayonida fuqarolik jamiyati institutlarining rolini oshirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PF-5430-sonli farmonida koʼrsatilgan nodavlat notijorat tashkilotlarni bilan hamkorlik qilish toʼgʼrisidagi topshiriqlarning ijrosini taʼminlayotgan Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimiga minnatdorchilik bildirdi.
Tadbir ishtirokchilariga Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimi katta ilmiy xodimi, f.f.n., dotsent Muhabbat Yuldosheva tomonidan oʼzbek, qozoq, rus tillarida chop ettirilgan “Qanorboy ota” risolasi va bukletlar sovgʼa qilindi. Oʼzbekiston Respublikasi Badiiy akademiyasi aʼzosi, Navoiylik rassom Naim Qodir chizgan Qanorboy otaning portreti Qanorboy ota qadamjosi imom-xatibi, Qanorboy otaning nabirasi Duysen Uderbaevga sovgʼa qilindi. Ushbu portret boʼlajak “Qanorboy ota” muzeyining birinchi eksponati boʼladi.
Ilmiy-amaliy seminar dasturi asosida tadbirdan soʼng Uchquduq tumanidagi Qanorboy ota qadamjosiga ziyorat uyushtiriladi.
Uchquduq tumanida joylashgan Qanorboy ota qadamjosida 23 avgust oʼtkazilgan tadbirda Uchquduq tumani hokimi oʼrinbosarlari M.Shamuratov, А.Bazarov, Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimi olimlari, Oʼzbekiston Respublikasi Yoshlar Ittifoqi Uchquduq tumani yetakchilari, Nuroniylar va ziyoratchilar ishtirok etishdi.
- Navoiyga kelgunimga qadar bunday qadamjo borligini bilmas edim, - dedi FА Yosh olimlar kengashi rais oʼrinbosari f.f.n., dotsent G.Tillaeva. - Kecha ziyoratga kelib Qanorboy otani tarixiy shaxs sifatida yanada chuqurroq oʼrganish va uning muqaddas qadamjosi binolarini termitga qarshi davo choralarini topishda Fanlar akademiyasi yosh olimlarini jalb etishni koʼnglimga tugib ketmoqdaman.
- Bunday bebaho merosiy qadriyatlarimizni xalqimiz, avvalo yoshlarimizning qalbi va ongiga singdirish lozim, - davom etdi Navoiy viloyati “Meros” nodavlat notijorat tashkiloti rahbari F.Qodirova.
Uchrashuvda, “Qanorboy ota” ziyoratgohiga kelgan mehmonlarga toʼliq shart-sharoit yaratish maqsadida, Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimi hamda “Qanorboy ota” xayriya jamoat fondi tomonidan mazkur ziyoratgohga quyosh batareyalari oʼrnatilganligi hususida gapirildi. Biroq, bu borada hali koʼpgina hayrli ishlar qilinishi kerakligi taʼkidlandi. Va yana, Qizilqum xududida yashab oʼtgan abadiy uyquga ketgan boʼlsada ruhlari mangu tirik boʼlgan boshqa atoqli shaxslarni oʼrganishga diqqatni qaratilishi kerakligiga hususida alohida urgʼu berildi.

В последние годы в нашей стране большое внимание уделяется изучению и пропаганде духовно-культурного наследия великих предков. Однако стоит отметить, что на сегодня все еще не достаточно изученными остаются святыни, расположенные в степных регионах, в частности, на территории Кызылкумской пустыни. 22-23 августа текущего года Навоийским отделением Академии наук в честь 28-летия Независимости Республики Узбекистан под девизом «Вечно процветай, мой родной Узбекистан!» проведен научно-практический семинар на тему «Канарбай ота – один из почитаемых святынь пустыни Кызылкум».
Первый день мероприятия, организованного в рамках проекта Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан «Канарбой ота - один из святых, чье место упокоения стало местом паломничества», состоялся в зале заседаний Навоийского государственного горного института. В нем приняли участие молодые ученые Академии наук Республики Узбекистан, профессоры и преподаватели Навоийского государственного педагогического института, руководители ННО региона, а также представители компании ОсОО «Синьцзянская компания по разведке ресурсов полезных ископаемых «ОЯСА» Синьцзян-Уйгурского автономного района Китайской Народной Республики.
Семинар со вступительной речью открыл председатель Навоийского отделения АН, д.г-м.н. Абдуразак Мирзаев, который также проинформировал участников о планах подписания договоров с гостями из Поднебесной. Директор китайской компании «Ояса» Ренху Ванг в своем выступлении подчеркнул, что с каждым годом дружеские связи между Узбекистаном и Китаем крепнут все больше, что открывает новые возможности для двустороннего взаимовыгодного сотрудничества. Председатель Навоийского отделения Национальной ассоциации ННО Республики Узбекистан Клара Бабакулова, останавливаясь на проделанной в рамках проекта работе благотворительным общественным фондом «Канарбай ота» Учкудукского района, выразила благодарность Навоийскому отделению АН за неукоснительное исполнение требования указа Президента Республики Узбекистан УП №5430 «О мерах по коренному повышению роли институтов гражданского общества в процессе демократического обновления страны» от 4 мая 2018 года по налаживанию сотрудничества с ННО.
Стоит отметить, что автор грантового проекта, старший научный сотрудник Навоийского отделения, к.ф.н. Мухаббат Юлдашева проделала значительную научно-исследовательскую работу. Ее итогом стало издание на узбекском, казахском и русском языках брошюр, повествующих о жизни Канарбай ота, сложенных о его чудотворной силе легендах, а также информационные буклеты, которые розданы участникам семинара. Кроме того, член Академии художеств Республики Узбекистан, навоийский художник Наим Кодиров написал портрет святого, который презентовали на семинаре и подарили имам-хатибу святыни, внуку Канарбай ота – Дуйсену Удербаеву. Этот портрет станет первым экспонатом будущего музея имени провидца.
После завершения мероприятия в НГГИ участники семинара поехали для совершения паломничества к мавзолею «Канарбай ота» в Учкудукском районе, где захоронен святой.
23 августа на духовном мероприятии у мавзолея участвовали также заместители хокима Учкудукского района М.Шамуратов и А.Базаров, местные активисты Союза молодежи, люди преклонного возраста и другие паломники из разных уголков страны.
- Впечатлена от поездки, - поделилась заместитель председателя Совета молодых учёных АН, к.ф.н., доцент Г.Тиллаева. – Глубоко убеждена, что еще глубже необходимо изучать личность и историческое наследие Канрабай ота. А вместе с тем нужно собрать молодых ученых, чтобы найти решение проблемы с термитами, которые могут нанести вред постройке.
- Духовно-культурное наследие важно пропагандировать среди населения, в особенности, молодежи, - добавила руководитель навоийской ННО «Мерос» Ф.Кодирова. – Соответственно подобных мероприятий должно стать больше.
На встрече констатировалось, что на территории мавзолея силами Навоийского отделения АН и благотворительного общественного фонда «Канарбай ота» установлены панно и солнечные батареи, что создало дополнительные удобства для посетителей. Однако еще многое предстоит сделать. А вместе с тем, обратить более пристальное внимание на изучение и других выдающихся личностей, нашедших вечный покой на территории Кызылкума.