Navoiy viloyatidagi Karakata koni “Aznek” maydonida konning ustki qatlam sirtini ochish ishlari olib borilmoqda. Buni nazorat qilish maqsadida maydonga Latviya Respublikasi "BAO" AJ kegashi raisi Yanis Vilgert hamda mazkur aksiyadorlik jamiyati bo‘linmasi bo‘lgan “BAO Resources SIA Ltd” kompaniyasining O‘zbekistondagi vakolatxonaning bosh direktori Ravshan Djamalov tashrif buyurdi. Latviyalik mehmonlarga O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev boshchiligidagi bir guruh olimlar hamrohlik qildilar.
Tashrif davomida tomonlar Navoiy shahrida qo‘shma korxona tashkil etish imkoniyatlarini muhokama qildilar. Bunda FA Navoiy bo‘limi ilmiy-texnik va intellektual salohiyati bilan ishtirok etadi. Xususan, Bo‘lim olimlari fosforit rudalarini qayta ishlash va boyitishning innovasion texnologiyalarini ishlab chiqish bo‘yicha tezkor-tahliliy tadqiqotlar, ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borishga jalb qilinadi. Bo‘limda Navoiy davlat konchilik instituti bilan birgalikda ushbu yo‘nalishda ishlanmalar mavjud.
Yaqin oylarda Yevropadan kon ishi bo‘yicha yuqori malakali mutaxassislarning kelishi kutilmoqda. Ular bilan “Aznek” maydonining 1-sonli konini sanoat miqyosida o‘zlashtirish bo‘yicha yakuniy loyiha hujjatlarini birgalikda tayyorlash rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Latviyadan kelgan mehmonlar Navoiy bo‘limining qishloq xo‘jaligi sohasidagi innovasion loyihalari bilan tanishdilar. Tomonlar lavanda va golland lolasi O‘zbekiston sharoitida yetishtirish tajriba maydonchasini tashkil etish uchun ushbu gullarni urug‘ini va piyozlarini Yevropadan olib kelish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Eslatib o’tamiz, O’zbekiston Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi va Latviya Respublikasining “BAO” AJ o‘rtasida 2020-yilning mart oyida o‘zaro kelishuv memorandumi imzolangan. Xususan, ushbu hujjatda “BAO” AJning to‘g‘ridan-to‘g‘ri investisiyalarini kiritish yo‘li bilan hamkorlik loyihalarini amalga oshirish orqali foydali qazilmalarni, jumladan, donador fosforitlarni qazib olish va qayta ishlash, texnogen hamda maishiy chiqindilarini qayta ishlash, mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarishga imkon yaratish kabi vazifalar ko‘zda tutilgan.

На участке «Азнек» Каракатинского месторождения в Навоийской области начаты вскрышные горные работы. Для наблюдения за процессом его посетили председатель совета АО «BAO» Янис Вилгертс (Латвия) и генеральный директор представительства компании «BAO Resources SIA Ltd» в Узбекистане Равшан Джамалов. Гостей сопровождали учёные Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан во главе с председателем Абдуразаком Мирзаевым.
Стороны обсудили возможность создания совместного предприятия в городе Навои. Планируется, что учёные Отделения будут привлекаться для проведения оперативно-аналитических исследований, научно-исследовательских работ для разработки инновационных технологий переработки и обогащения фосфоритовой руды. У Отделения имеются наработки в этом направлении совместно с Навоийским государственным горным институтом. В ближайшие месяцы планируется приезд высококвалифицированных специалистов из Европы по горному делу для совместной подготовки окончательной проектной документации для полномасштабного промышленного освоения карьера №1 участка «Азнек».
Кроме того, гости ознакомились с инновационными проектами Навоийского отделения в сфере сельского хозяйства. Стороны обсудили возможность поставки семян лаванды и луковиц голландских сортов тюльпана для дальнейшего создания опытного участка выращивания и культивирования этих цветов в условиях Узбекистана.
Напомним, что в марте 2020 года между Навоийским отделением АН и АО «BAO» заключён меморандум о взаимопонимании. Документом обговорено, что сотрудничество может реализоваться путём привлечения прямых инвестиций АО «BAO» в целях осуществления совместных проектов, в частности, по созданию предприятий по добыче и переработке полезных ископаемых, в особенности зернистых фосфоритов, переработке промышленных техногенных и бытовых отходов, производству NPK удобрений.