O‘zR FA Navoiy bo‘limi huzuridagi “Fermerlarga amaliy yordam va konsalting xizmatlari ko‘rsatish markazi” qoshidagi “Fermerlar va olimlar klubi” tashabbusi bilan “Urug‘chilik yo‘nalishini rivojlantirish istiqbollari” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi. Navoiy viloyati hokimining qishloq va suv xoʼjaligi masalalari boʼyicha oʼrinbosari S.Istamov olib borgan mazkur tabdirda agrar va urugʼchilik sohasiga oid tegishli tashkilot va muassasalaring rahbar va mutaxasislari qatnashdi.
Tadbirda urug‘chilik yo‘nalishida yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklarni bartaraf etish va 2020-yilga sifatli mahalliy urug‘ navlarini yaratish borasida fikr almashildi. Bodring, pomidor, soya, makkajo‘xori va karam navlarining mahalliy sifatli, hosildor navlari yaratilganligi, lekin ba'zi sabablarga ko‘ra e'tibordan chetda qolganligi va hozirgi kunda bu borada olingan ma'lumotlar, tajriba natijalariga tayangan holda bu navlarni qishloq xo‘jaligida keng targ‘ib qilish ishlarini amalga oshirish to‘g‘risida aytib o‘tildi.
Shuningdek, FA Navoiy bo‘limiga qarashli “Qizilqum” ilmiy-tadqiqot tajriba stansiyasi” DUK rahbari tomonidan, o‘z ichki imkoniyatlaridan kelib chiqib, 20 ga yerga cho‘l o‘simliklari ekilganligi va moddiy qo‘llab quvvatlantirilsa, adir yerlardan imkon boricha unumli foydalanish mumkinligi bo‘yicha takliflar berildi.
Ilmiy tadqiqot markazlarida tajriba maydonchalari yaratilib, amalda qo‘llash imkoni bo‘lgan tajriba ishlarini olib borish va ilmiy asoslab berish lozimligi ta'kidlandi, shuningdek, tumanda va qishloq joylardagi talablarga qarab beda, arpa, poliz va savzavotchilik ekinlarini ekish ishlari rejalashtirildi.

По инициативе Клуба фермеров и ученых при Центре оказания практической помощи и консалтинговых услуг фермерам при Навоийском отделении АН Республики Узбекистан в городе Навои состоялся круглый стол на тему «Перспективы развития семеноводства».
На мероприятии состоялось обсуждение современных проблем семеноводства. Участники предложили пути их решения, а также обговорили возможности создания в области банка качественных семян районированных культур. Специалисты отметили, несмотря на то, что выведены качественные и высокоурожайные местные сорта огурцов, помидоров, сои, кукурузы и капусты, по разным причинам они остаются без внимания фермеров, а значит необходимо усилить разъяснительную работу, предварительно собрав имеющиеся данные и подкрепив их результатами полевых экспериментов.
Вместе с этим, руководитель ГУП «Научно-исследовательская станция «Кызылкум» при Навоийском отделении АН ознакомил участников собрания с информацией о том, что с учетом собственных возможностей на 20 га земли посажены степные кормовые растения. Также он рассказал, как можно максимально эффективно и рационально использовать богарные земли, однако отдельно отметил, что для выполнения этой задачи необходимы финансовые вложения.
На встрече была подчеркнута необходимость выделения научно-исследовательским учреждениям участков для проведения опытов и научного обоснования применения той или иной агротехнологии. На этот год на станции запланированы мероприятия по выращиванию люцерны, зерновых, бахчевых культур и овощей.