Qishloq hududlarida ekstremal sharoitlarda qoʼllash uchun foto-issiqlik qurilma
OʼzR FА Fizika-texnika institutida qishloq hududlarida ekstremal sharoitlarda qoʼllash uchun foto-issiqlik qurilma ishlab chiqildi.
Kristalli kremniydan tayyorlangan fotoelektrik batareyalar asosidagi quvvati 300 Vt boʼlgan foto issiqlik qurilmasi (FIQ) respublikaning qishloq hududlarida yil davomida elektr energiyasi va issiq suv olish uchun moʼljallangan.
Qurilmani tayyorlashda qishloq xoʼjaliklarida yashovchi aholiga yoz va qish ob-havo sharoitlarida elektr va maishiy texnika vositalaridan foydalanishda qulaylik yaratish zarurligiga eʼtibor qaratilgan. Idishlarni yuvish, oila aʼzolarining yuvinishlari va dush qabul qilishlari uchun harorati 70°C gacha boʼlgan issiq suv olishda FIQ bilan "Аriston" tipidagi elektr suv isitgichlarini birgalikda ishlatish koʼzda tutilgan.
FIQ zamonaviy kontroller, GEL tipidagi akkumulyatorlar, invertor, zamonaviy tayanch konstruktsiya va issiq suvni saqlash uchun 300 litr hajmli idish bilan jihozlangan. Qurilma parametrlarining quyoshli tabiiy sharoitlarga bogʼliqligi oʼrganilgan va quvvati 600 Vt gacha boʼlgan ~ 220 V, – 12 V va –5,4 V kuchlanishga moʼljallangan iste’molchilar uchun loyihalash va ishlab chiqarish boʼyicha tavsiyalar berilgan.
Qurilma Fizika-texnika institutining geliopoligoni sharoitida sinovlardan muvafaqqiyatli oʼtkazildi.

Физико-технический институт Академии наук Республики Узбекистан разработал Фото-тепловую установку для использования в экстремальных условиях в сельской местности.
Фото-тепловая установка мощностью 300 Вт создана на основе фотоэлектрических батарей из кристаллического кремния и предназначена для использования в сельских регионах республики для получения круглогодично электроэнергии и горячей воды.
Основное внимание было уделено созданию комфорта жителям сельских домохозяйств при использовании хозяйственных и бытовых приборов в экстремальных погодных условиях жаркого лета и зимой. Для увеличения гарантийного получения и использования горячей воды с температурой до 70оС для мытья посуды, стирки и приема душа членами семьи предусмотрено комбинированное использование электро-водонагревательных приборов типа “Аристон” совместно с фото-тепловой установкой.
При создании установки использованы современные комплектующие, гелевые аккумуляторы, контроллеры инверторы и конструкции современного дизайна с емкостью для хранения горячей воды объемом 300 литров. Проведены исследования зависимости параметров установки в натурных условиях солнечного освещения и выработаны рекомендации при проектировании и изготовлении более эффективных фото-тепловых установок мощностью до 600 Вт с напряжением питания ~220 В, -- 12 В и 5,4 В.
Устройство успешно прошло испытания на Гелиополигоне Физико-технического института Академии наук РУз.