Probiotiklar yo’nalishida hamkorlikning yangi bosqichlari
D.I. Ivanovskiy nomidagi Biologiya va biotexnologiyalar akademiyasi Rostov-Don janubiy federal universiteti bosh ilmiy xodimi Chistyakov Vladimir Anatolyevich va texnolog Sidorenko Natalya Grigoryevna O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Mikrobiologiya institutiga EAPI-2021-51 “Akvakultura uchun maqsadli probiotiklar” (O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Mikrobiologiya instituti, Janubiy Federal universiteti va Armaniston agrar universiteti) xalqaro uch tomonlama ilmiy loyihasi doirasida tadqiqot olib borish bo’yicha tashrif bilan keldi.
Tashrif davomida O‘zR FA Mikrobiologiya instituti faoliyati bilan tanishishi, probiotik preparatlarni qattiq fazali fermentatsiyalash texnologiyasi bo‘yicha tajriba almashishi hamda “Probiotik tayoqchalar va ularning biotexnologik salohiyati” mavzuda seminar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, mehmonlar Toshkent kimyo-texnologiya institutining “Vinochilik va sanoat uzumchiligi texnologiyasi” fakultetiga ham tashrif buyuradi.

Новые этапы сотрудничества в области биотехнологии
Главный научный сотрудник Академии биологии и биотехнологии им. Д.И. Ивановского Южного Федерального Университета Ростова-на-Дону Чистяков Владимир Анатольевич и технолог Сидоренко Наталья Григорьевна прибыли с визитом в Институт микробиологии АН РУз в рамках выполнения исследований по международному трехстороннему научному проекту ЕАПИ-2021-51 «Пробиотики направленного действия для аквакультур», где исполнителями являются Институт микробиологии АН РУз, Южный Федеральный Университет и Армянский аграрный университет.
В ходе визита запланировано ознакомление с деятельностью Института микробиологии АН РУз, обмен опытом по технологии твердофазной ферментации пробиотических препаратов, проведение семинара на тему: «Пробиотические бациллы и их биотехнологический потенциал», посещение факультета «Технология виноделия и промышленного виноградарства» Ташкентского химико-технологического института.