Joriy yil 4-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi IIV Yong‘in xavfsizligi institutida bo‘lib o‘tgan davra suhbati shunday nomlandi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti Behzod Yuldashev Institut professor-o‘qituvchilari, tinglovchi va kursantlariga mamlakatimizda energetika sohasida olib borilayotgan islohotlar, atom elektr stansiyasining qurilishi, uning afzalliklari haqidagi ma’ruzasini taqdim etdi. Bundan tashqari, tadbirda O‘zR FA akademiklari, Yadro fizikasi instituti yetakchi mutaxassislari, Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universitetining “Yadro fizikasi” kafedrasi vakillari ham qatnashdi.
O‘zR FA prezidenti Behzod Yuldashev mamlakatimizda qurilayotgan atom elektr stansiyasida xavfsizlikni ta’minlash, bu borada Atom energiyasi bo‘yicha Xalqaro agentlik (MAGATE) bilan hamkorlik, ushbu yo‘nalishda malakali mutaxassislar yetishtirishda ta’lim tizimining takomillashuvi, energetika tizimining rivojlanishi kabi masalalarda atroflicha so‘z yuritdi.
Ushbu davra suhbati Institut professor-o‘qituvchilari va ilmiy xodimlarining O‘zbekistonda atom elektr stansiyasi qurilishi va uning xavfsizligi masalalari borasidagi bilim va amaliy ko‘nikmalarini yanada oshirishga munosib xizmat qilishiga ishonamiz.

Вопросы строителства и безопасности АЭС в Узбекистане
Так был назван круглый стол, который состоялся 4 апреля этого года в Институте пожарной безопасности МВД Республики Узбекистан. Президент Академии наук Республики Узбекистан Бехзод Юлдашев выступил с лекциями для профессоров, преподавателей и студентов Института о реформах в энергетике нашей страны, строителстве АЭС и ее преимуществах. Кроме того, в мероприятии приняли участие академики Академии наук Республики Узбекистан, ведущие специалисты Института ядерной физики АН РУз, представители кафедры “Ядерной физики” Националного университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека.
Президент Академии наук Узбекистана Бехзод Юлдашев, в частности остановился на вопросах безопасности атомной электростанции в нашей стране, сотрудничестве с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ), совершенствовании системы образования квалифицированных специалистов в этой области и развитии энергетической системы.
Мы надеемся, что этот круглый стол послужить для дальнейшего углубления знаний и навыков по строителству и обеспечению безопасности атомной электростанции в Узбекистане.