O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasiga Xitoy Xalq Respublikasining Shinjon-Uyg‘ur qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasi vitse-prezidenti Alifu Aiershi boshchiligidagi delegatsiya tashrif buyurdi.
Uchrashuvda tomonlar seleksiya, urug‘chilik, yuqori hosilli ekinlar yetishtirish, kasallik va zararkunandalarga qarshi kurashishning kompleks usullari, melioratsiya va suvni tejaydigan texnologiyalar, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini nazorat qilish va qayta ishlash, qishloq xo‘jaligida axborot texnologiyalaridan foydalanish, qishloq xo‘jaligi mashinalari, issiqxonalar qurish va boshqa tegishli sohalarda samarali hamkorlik qilishga kelishib oldilar.
Uchrashuv so’nggida O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasiga Xitoy Xalq Respublikasining Shinjon-Uyg‘ur qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasi o’rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Uchrashuv yakunida ikki tomonlama hamkorlik memorandumi imzolandi. Ushbu hujjat doirasida:
✔️Xalqaro ilmiy-texnik loyihalarni amalga oshirish;
✔️Qo‘shma tadqiqotlar va ularning natijalarini nashr etish;
✔️Seminar, o‘quv kurslari, konferensiyalar tashkil etish;
✔️Kadrlar almashinuvi yo‘lga qo‘yiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va Xitoyning Shinjon-Uyg‘ur qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasi o‘rtasida imzolangan hamkorlik memorandumi – bu ikki davlat o‘rtasida ilm-fan, texnologiya va innovatsiyalar sohasidagi strategik aloqalarni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadamdir. Ushbu tashrif va kelishuvlar natijasida qishloq xo‘jaligi sohasida yuqori samaradorlikka erishish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish va xalqaro miqyosda ilmiy hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari yaratilmoqda. Bu esa nafaqat ilmiy jamoatchilik, balki butun qishloq xo‘jaligi sektori uchun muhim ahamiyat kasb etadi.

Делегация во главе с вице-президентом Синьцзян-Уйгурской академии сельскохозяйственных наук Китайской Народной Республики Алифу Айерши посетила Академию наук Республики Узбекистан.
На встрече стороны договорились эффективно сотрудничать в области селекции, семеноводства, выращивания высокоурожайных сельскохозяйственных культур, комплексных методов борьбы с болезнями и вредителями, мелиорации и водосберегающих технологий, контроля качества и переработки сельскохозяйственной продукции, использования информационных технологий в сельском хозяйстве, строительства сельскохозяйственной техники, теплиц и других актуальных направлений.
В завершение встречи был подписан меморандум о сотрудничестве между Академией наук Республики Узбекистан и Синьцзян-Уйгурской академией сельскохозяйственных наук Китайской Народной Республики.
По итогам встречи был подписан меморандум о двустороннем сотрудничестве. В рамках настоящего документа:
Реализация международных научно-технических проектов;
Совместные исследования и публикация их результатов;
Организация семинаров, тренингов, конференций;
Будет начата ротация кадров.
Меморандум о сотрудничестве, подписанный между Академией наук Республики Узбекистан и Синьцзян-Уйгурской академией сельскохозяйственных наук Китая, является важным шагом на пути к укреплению стратегических связей между двумя странами в области науки, технологий и инноваций. В результате этих визитов и соглашений создаются возможности для достижения высокой эффективности в аграрном секторе, внедрения современных технологий, расширения научного сотрудничества на международном уровне. Это имеет большое значение не только для научного сообщества, но и для всего аграрного сектора.