O‘zbekiston va Rossiya xalqaro ilmiy tadqiqotlar sohasida hamkorlik to‘g‘risida bitim imzoladi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi instituti  tez neytronlarda ishlaydigan to‘rtinchi avlod ko‘p maqsadli ilmiy-tadqiqot reaktori bazasidagi "Rosatom" xalqaro tadqiqotlar dasturining rasmiy ishtirokchisiga aylandi.
O’zR FA Yadro fizikasi instituti direktori Ilhom Sodiqov hamda Konsorsium yetakchisi ("Rosatom" davlat korporatsiyasi tarkibiga kiradi) bosh direktori Vasiliy Konstantinov o’rtasida imzolangan kelishuvga ko’ra O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi instituti Dimitrovgradda (Ulyanovsk viloyati) "Yangi atom va energetika texnologiyalari" texnologik yetakchilik milliy loyihasi doirasida "Rosatom" tomonidan barpo etilayotgan tez neytronlarda ishlaydigan to‘rtinchi avlod ko‘p maqsadli ilmiy-tadqiqot reaktori negizida Konsorsiumga qo‘shildi.
"Bugungi imzolash O‘zbekiston Yadro fizikasi instituti va Rossiya ilmiy-texnik hamjamiyati o‘rtasidagi hamkorlikning yangi ufqlarini ochadi. Biz tez neytronlarda ishlaydigan to‘rtinchi avlod ko‘p maqsadli ilmiy-tadqiqot reaktori asosidagi noyob konsorsiumning bir qismi bo‘lishdan mamnunmiz hamda IV avlod reaktori olimlarimiz uchun eng muhim vositaga aylanadi, ilg‘or tadqiqotlar olib borish va kelajakning ilmiy yo‘nalishlarini rivojlantirish imkonini beradi," - deya ta’kidladi O’zR FA Yadro fizikasi institut direktori Ilhom Sodiqov.
Yadro fizikasi institutining xalqaro Konsorsiumdagi ishtiroki unga yangi avlod reaktorlaridan foydalanish bilan bog‘liq zamonaviy ilmiy tadqiqotlar va ishlanmalardan foydalanish imkoniyatini beradi. Institut olimlari tajriba yo‘nalishlarini belgilash, ko‘p tomonlama loyihalarni ishlab chiqish va qo‘shma ilmiy faoliyatni muvofiqlashtirishga katta hissa qo‘shishlari mumkin bo‘ladi.
O‘zbekiston Respublikasi Yadro fizikasi institutining Konsorsiumga qo‘shilishi O‘zbekiston va Rossiya ilm-fanini yangi imkoniyatlar bilan boyitadi. Bu, eng avvalo, ekstremal sharoitlarda zarrachalar xatti-harakati va o‘zaro ta’sirining nazariy modellarini eksperimental tasdiqlash sohasidagi fundamental tadqiqotlar, fundamental kuchlar va simmetriyalarning tabiati haqidagi gipotezalarni tekshirish, shuningdek, moddaning yangi holatlari va ekzotik hodisalarni izlashdir.

Институт ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан (ИЯФ АН РУз) стал официальным участником международной программы исследований «Росатома» на базе реактора IV поколения МБИР.
Институт ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан (ИЯФ АН РУз) присоединился к Консорциуму на базе многоцелевого исследовательского реактора четвертого поколения МБИР, который «Росатом» возводит в Димитровграде (Ульяновская область) в рамках национального проекта технологического лидерства «Новые атомные и энергетические технологии». Подписание соглашения состоялось 16 июля 2025 года между генеральным директором ООО «Лидер Консорциума «МЦИ МБИР» (входит в госкорпорацию «Росатом») Василием Константиновым и директором ИЯФ Ильхамом Садиковым.
«Сегодняшнее подписание открывает новые горизонты сотрудничества между Институтом ядерной физики Узбекистана и российским научно-техническим сообществом. Мы гордимся возможностью стать частью уникального консорциума на базе МБИР — реактор IV поколения станет важнейшим инструментом для наших ученых, позволяя проводить передовые исследования и развивать научные направления будущего», — подчеркнул директор ИЯФ Ильхам Садиков.
«Наш институт готов активно взаимодействовать с партнерами в разработке перспективных технологий и совместных научных инициатив. Объединение усилий ведущих мировых лабораторий позволит нам значительно повысить эффективность проводимых исследований и укрепить позиции нашей страны в области атомной науки и техники», — добавил Ильхам Садиков.
Подчеркивая значимость события, директор ИЯФ выразил уверенность, что участие в проекте откроет уникальные возможности для молодых специалистов, стимулируя развитие кадров и новых компетенций, необходимых для успешного освоения инновационных решений в сфере мирного атома.
Участие Института ядерной физики в международном Консорциуме обеспечит ему доступ к современным научным исследованиям и разработкам, связанным с использованием реакторов нового поколения. Ученые института смогут внести значительный вклад в определение направлений экспериментов, разработку многосторонних проектов и координацию совместной научной деятельности. Это событие подчеркивает важность партнерства и международного научного взаимодействия в рамках реализации стратегических целей устойчивого развития энергетики и науки.