O‘zbekiston va Boshqirdiston: Ilm-fan hamkorligida yangi bosqich boshlandi
Boshqirdiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, savdo va xizmatlar vaziri, Boshqirdiston Respublikasi YevroOsiyo Ilm-ta’lim markazi direktori hamda Boshqirdiston rivojlanish korporatsiyasi vakillari tarkibidagi rasmiy delegatsiya savdo-iqtisodiy, sanoat, ilm-ta’lim sohalarida hamkorlikni kengaytirish maqsadida O‘zbekistonga tashrif buyurdi.
Ushbu rasmiy tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Fizika-texnika instituti hamda Boshqirdiston Respublikasi YevroOsiyo Ilm-ta’lim markazi o‘rtasida ilm-ta’lim sohasida hamkorlik shartnomasi imzolandi.
Hamkorlik shartnomasi doirasida Fizika-texnika institutida YevroOsiyo Ilm-ta’lim markazi vakolatxonasini tashkil etish, ilmiy-amaliy loyihalarni boshqarish, fan boshqaruvi sohalarida hamkorlikda o‘zaro manfaatli malaka oshirish kurslarini tashkil qilish, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi institutlari hamda Boshqirdiston Respublikasi YevroOsiyo Ilm-ta’lim markazi olimlari uchun fotonika, yarimo‘tkazgichlar fizikasi, atom energetikasi, qayta tiklanuvchi energiya manbalari, yadro fizikasi sohalarida ikkala tomon yetakchi olimlarining beg‘araz ma’ruza hamda master-klasslarni tashkillashtirish ko‘zda tutilgan.
Shartnoma doirasida shuningdek hamkorlikda ilmiy-tadqiqot loyihalarni amalga oshirish, ilmiy anjumanlarni o‘tkazish, hamkorlikdagi tadqiqotlar uchun olim va doktorantlarni ikkala tomonga yuborish, o‘zaro manfaatli tajriba hamda ilmiy-texnikaviy axborot almashuvini tashkil qilish rejalashtirilgan.

Узбекистан и Башкортостан: начался новый этап научного сотрудничества
Официальная делегация в составе заместителя Премьер-министра Республики Башкортостан, министра торговли и услуг, директора Евразийского научно-образовательного центра Республики Башкортостан и представителей Корпорации развития Башкортостана посетила Узбекистан с целью расширения сотрудничества в сфере торговли и экономики, промышленности, науки и образования.
В рамках официального визита было подписано соглашение о сотрудничестве в области науки и образования между Физико-техническим институтом Академии наук Узбекистана и Евразийским научно-образовательным центром Республики Башкортостан.
Соглашение о сотрудничестве предусматривает создание представительства Евразийского научно-образовательного центра в Физико-техническом институте, организацию взаимовыгодных курсов повышения квалификации в области управления наукой, управления научно-прикладными проектами, проведение бесплатных лекций и мастер-классов ведущими учёными обеих сторон в области фотоники, физики полупроводников, ядерной энергетики, возобновляемых источников энергии, ядерной физики для учёных институтов Академии наук Узбекистана и Евразийского научно-образовательного центра Республики Башкортостан.
Соглашение также предусматривает реализацию совместных научно-исследовательских проектов, проведение научных конференций, направление учёных и докторантов в обе стороны для проведения совместных исследований, организацию взаимовыгодного обмена опытом и научно-технической информацией.