Seminarda moddalar tarkibi va yadro energetikasi muammolarini o‘rganishning zamonaviy obyektiv usullari, o‘rta asrlarda Markaziy Osiyo olimlarining matematika ilmi-fan rivojiga qo‘shgan hissasi, mintaqaning biologik xilma-xilligini saqlash va mahalliy o‘simliklarga asoslangan farmakologiyaning rivojlanish istiqbollari mavzulari muhokama qilindi.
Xususan, Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi raisi A.Mirzaev Qizilqum sahrosida noruda foydali qazilmalarini qazib olish istiqbollarini kvars tuprog‘i misolida gapirib berdi. Tinglovchilarda Navoiy viloyati Tomdi tumanidagi 13,5 mln. tonna zahirasiga ega Djeroy koni hamda uning kvars qumlarini pulsatsion kolonnalari yordamida sutkasida 1 tonna rudani boyitish fabrikasi loyihasi juda katta qiziqish uyg‘otdi. Ushbu kolonnaning Navoiy bo‘limida patenti mavjud bo‘lib, u hozir foydalanayotgan flotatsion mashinadan ko‘ra raqobatbardoshdir.
Bundan tashqari, o‘zbekistonlik vakillar Qirg‘iziston Respublikasining “Social Tree” jamoat birlashmasi kompaniyasining pavlovniya plantatsiyasiga tashrif buyurishdi. Pavlovniyani nafaqat ekzotik daraxt, balki ekologlarning xozirdagi xazinasidir, negaki, u nafaqat changni o‘zida yutadi, balki u boshqa o‘simlik daraxtlarga nisbatan karbonat angidridni qayta ishlashi yuqoridir. U tez suratda o‘sish bo‘yicha yuqori ko‘rsatgichga ega bo‘lib, yiliga o‘rtacha 4,5 metr o‘sadi. Uning yog‘ochi yengil, shunga qaramasdan tarkibi juda zich bo‘lib, undan mebel va qurilish materialarida keng qo‘llaniladi. Katta barglari esa uy hayvonlariga yemish hisoblanadi. Qirg‘iziston tadbirkorlari tomonidan toshloq lalmi yerlarda ekilgan bo‘lib, tomchilatib sug‘orish texnolgiyasidan foydalanidi. Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limida pavlovniya o‘simligini Nurota tumanida yetishtirish bo‘yicha loyiha mavjud bo‘lib, ushbu loyihani Qirg‘iziston vakillarga hamkorlik qilish uchun taqdim etildi.
Xalqaro seminar tadbir yakunida ikki tomonlama, ya’ni O‘zbekiston hamda Qirg‘iziston o‘rtasida ilmiy hamkorlik qilishiga kelishildi.

Узбекистан-Кыргызстан: научно-практический семинар
Делегация академиков и ведущих ученых Академии наук Республики Узбекистан приняла участие в международном научно-практическом семинаре, организованном Академией наук двух стран в Кыргызстане.
На семинаре рассмотрены темы от современных объективных методов исследования структуры веществ и вопросов ядерной энергетики до вклада средневековых ученых Централной Азии в развитие математической науки, сохранения биологического разнообразия региона и перспектив развития фармакологии на базе местных растений.
Так, председател Навоийского отделения АН А.Мирзаев выступил с докладом, раскрывающим перспективы разработки месторождений нерудных полезных ископаемых Кызылкумов на примере кварцевых песков. В частности, слушателей заинтересовала информация о Джеройском месторождении кварцевого песка с запасами 13,5 миллиона тонн, расположенном в Тамдынском районе Навоийской области, а также проект фабрики по обогащению мощностю 1 тысяча тонн в сутки концентрата-песка с исползованием в качестве отмывочного аппарата промывной пулсационной колонны.
Такая колонна, на которую у Отделения имеется патент, является хорошей алтернативой флотационной машине, которая представляет собой морално устаревшую конструкцию отмывочной машины. Вертикалное возвратно-поступателные движение пулпы в колонне возникает вследствие кратковременной периодической подачи импулсов сжатого воздуха в пулсационную камеру, при этом пулпа, совершая движения по колонне, пересекает пластины насадки, в которых установлены направляющие лопатки. Пулпа, проходя через них, приобретает спиралеобразные движения, обеспечивающие качественную оттирку с поверхности кристаллов пленок глины и окислов железа.
Кроме того, делегация из Узбекистана побывала на плантации Общественного объединения «Social Tree» - компании, занимающейся выращиванием павловнии в Кыргызстане в промышленном масштабе, применяя многолетний опыт европейских партнеров. Павловния называют не просто экзотическим деревом будущего, а настоящим сокровищем экологов, так как она не толко поглощает пыл, но и перерабатывает углекислый газ в разы болше традиционных ели, липы и тополя. Она славится рекордно-быстрыми темпами роста – до 4,5 метра в год. Ее легкую, но при этом прочную древесину исползуют для производства мебели и в строителстве, а гигантские листя – для корма домашним животным. Примечателным оказалос то, что кыргызские предприниматели вырастили деревя на каменистой почве и исползовали технологию капелного орошения. У Навоийского отделения имеется в наличии проект создания павловниевых плантаций в Нуратинском районе, в связи с этим с представителями общества достигнут устный договор о сотрудничестве.
Участники Международного семинара в завершение мероприятия пришли к решению о наращивании всестороннего научного взаимодействия между Узбекистаном и братским Кыргызстаном.