Oʼzbekiston botanikasi uchun xalqaro hamkorlikning yangi qirrasi
2022-yilning 26-yanvar kuni Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika institutida Isroilning Oʼzbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Zexavit Ben Xilel tashrif buyurdi va Institut direktori Davron Dehqonov bilan uchrashuv oʼtkazdi.
Uchrashuvda tomonlar oʼsimliklar bioxilma-xilligini saqlash, unda zamonaviy sugʼorish texnologiyalarini qoʼllash hamda FA Botanika instituti va Ierusalim Botanika bogʼlari oʼrtasida ilm-fan sohasida ilmiy-amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari boʼyicha fikr almashildi.
Uchrashuv davomida tez kunlarda tomonlarning urugʼ almashinish va ularni yetishtirish, Toshkent Botanika bogʼida Isroil davlati florasi burchagini tashkil etish, oʼzaro xalqaro ilmiy loyihalarni amalga oshirish, bioxilma-xillikni saqlash borasida oʼzaro tajriba almashinish yoʼnalishlarini oʼz ichiga olgan Anglashuv memorandumini imzolashga kelishib olindi.

26 января 2022 года в Институте ботаники Академии наук Республики Узбекистан состоялась встреча директора института Даврона Дехканова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Израиля в Узбекистане г-жой Зехавитой Бен Хилеля.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам сохранения биоразнообразия растений, использования современных технологий орошения и расширения научно-практического сотрудничества в области ботаники между Институтом ботаники и Иерусалимским ботаническим садом.
Также стороны договорились о подписании меморандума в ближайшее время, который включает в себя обмен семенами и их выращивание, создание экспозиции флоры Израиля в Ташкентском ботаническом саду, реализацию международных научно-исследовательских проектов и обмен опытом в сфере сохранения биоразнообразия.