O‘zbek olimlari ishtirokidagi xalqaro tadqiqot “yovvoyi piyoz” sirlarini ochdi
O‘zR FA Botanika instituti olimlari boshchiligidagi xalqaro jamoa 2025-yilning eng muhim floristik tadqiqotlaridan biri — Allium turkumining Melanocrommyum ostturkumi bo‘yicha dunyo miqyosidagi eng yirik filogenetik va biogeografik tahlilni amalga oshirishdi.
Ushbu ish botanika yo‘nalishida nufuzli jurnallardan biri "Plant Diversity" jurnalida "New insights into the molecular phylogeny and biogeographical history of Allium subgenus Melanocrommyum (Amaryllidaceae) based on plastome and nuclear sequences" (DOI: 10.1016/j.pld.2025.04.009) nomi bilan e’lon qilindi.
Allium turkumining Melanocrommyum kichik turkumiga mansub turlar
Melanocrommyum ostturkumi - bu dunyo bo‘yicha 180 dan ortiq “yovvoyi piyoz” tur va kenja turlarini o‘z ichiga olgan, ammo shu paytgacha aniq filogenetik ajratma va tarqalish manbaasiga ega bo‘lmagan murakkab guruh edi. Ushbu bo‘shliqni to‘ldirish maqsadida akademik Sun Hang va akademik Komiljon Tojibayev boshchiligidagi xalqaro hamkorlikdagi tadqiqot guruhi yadroviy DNK ning ITS qismi va to‘liq xloroplast genomlaridan foydalanib Melanocrommyum ostturkumiga oid hozirgacha eng to‘liq filogenetik va tarixiy biogeografik kompleks tadqiqotni amalga oshirdi.
Tadqiqotchilar xloroplast va yadro DNK sining ITS qismlaridan tuzilgan filogenetik va biogeografik natijalarini birgalikda tahlil qildi, tadqiqot jami 107 ta taksonni qamrab oldi va xloroplast genomiga asoslanib 5 ta mustaqil evolyutsion kladni aniqladi. Bioinformatik dasturlarda (BEAST, RASP) o‘tkazilgan tahlillarga asoslanib, Markaziy Osiyoni mazkur guruhning evolyutsion vatani sifatida asoslab berildi. Bundan tashqari guruhning tarqalishi va diversifikatsiyasiga ta’sir ko‘rsatgan geologik hodisalar qadimgi Pamir va Zagros tog‘larining ko‘tarilishi bo‘lganligi aniqlandi.
Xloroplast genomlariga asoslangan filogenetik daraxt
Bioinformatik dasturlar orqali o‘tkazilgan diversifikatsiya tahlillari natijalari shuni ko‘rsatdiki, bu guruh avval o‘ylangandan ancha qadimiy bo‘lib, 24 million yil avval paydo bo‘lgan. Markaziy Osiyodan boshlanib, G‘arbiy Osiyo va Yevropaga tarqalgan. Ba’zi turlar esa keyinchalik Markaziy Osiyoga “qaytib kelgan”.
BEAST va RASP tahlillariga asoslangan holda qurilgan xloroplast genomlari (A) va ITS ketma-ketliklari (B) biogeografik tahlil natijalari
Bu tadqiqotdan olingan natijalar kelajakda nafaqat o‘simliklar sistematikasiga, balki iqlim o‘zgarishlari, tog‘ tizmalari shakllanishi va fitogeografiya kabi fundamental fanlarga ham asos bo‘la oladi.

Международные исследования с участием узбекских учёных раскрывают тайны «дикого лука»
Международная группа учёных под руководством Института ботаники Академии наук Республики Узбекистан провела одно из важнейших флористических исследований 2025 года – крупнейший в мире филогенетический и биогеографический анализ подрода Melanocrommyum рода Allium.
Работа опубликована в журнале «Plant Diversity» под названием «Новые данные о молекулярной филогении и биогеографической истории Allium подрода Melanocrommyum (Amaryllidaceae) на основе анализа пластомных и ядерных последовательностей» (DOI: 10.1016/j.pld.2025.04.009).
Подсемейство Melanocrommyum представляет собой сложную группу, включающую более 180 видов и подвидов «диких луков» по всему миру, но до сих пор не имело четкого филогенетического разделения и источника распространения. Чтобы восполнить этот пробел, международная исследовательская группа под руководством академика Сунь Ханга и академика Комилжона Тоджибаева провела наиболее полное на сегодняшний день филогенетическое и историко-биогеографическое исследование подсемейства Melanocrommyum, используя ITS-часть ядерной ДНК и все геномы хлоропластов.
Исследователи совместно проанализировали филогенетические и биогеографические результаты, полученные на основе ITS-частей хлоропластной и ядерной ДНК. Исследование охватило в общей сложности 107 таксонов и выявило 5 независимых эволюционных кладов на основе генома хлоропластов. На основании анализа, проведенного в биоинформатических программах (BEAST, RASP), Центральная Азия была обоснована как эволюционная родина этой группы. Кроме того, было установлено, что геологическими событиями, повлиявшими на распространение и диверсификацию группы, стали поднятия древних гор Памира и Загроса.
Результаты диверсификационного анализа, проведенного с использованием биоинформатических программ, показали, что эта группа гораздо древнее, чем считалось ранее, и появилась 24 миллиона лет назад. Начав с Центральной Азии, она распространилась в Западную Азию и Европу. Некоторые виды впоследствии «вернулись» в Центральную Азию.
Результаты данного исследования могут послужить основой не только для систематики растений, но и для фундаментальных наук, таких как изменение климата, горообразование и фитогеография.