O‘tgan asrlar izidan — zamonaviy texnologiyalar bilan: Turk dunyosi arxeologlari birlashmoqda
Turk dunyosining yetakchi arxeologlari Anqarada joylashgan Gaziantepe universitetida yig‘ilishdi. Tadbir doirasida olimlar universitet laboratoriyalarining ilmiy faoliyati, zamonaviy arxeologik uskunalar va tajriba almashish jarayonlari bilan yaqindan tanishdilar.
Mazkur tashrif Gaziantepe shahrida bo‘lib o‘tgan Turk dunyosi arxeologik tadqiqot institutlari va markazlari assotsiatsiyasi (ARICA)ning ikkinchi yig‘ilishidan oldin tashkil etilgan. Maqsad — ishtirokchi mamlakatlar o‘rtasida ilmiy hamkorlikni kuchaytirish, yangi arxeologik metodlarni muhokama qilish va qo‘shma tadqiqot loyihalarini yo‘lga qo‘yishdir.
Uchrashuvda Turkiya, Ozarbayjon, O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Vengriya va Mo‘g‘ulistondan taniqli arxeologlar va ilmiy markazlar vakillari ishtirok etishdi. O‘zbekiston nomidan O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Milliy arxeologiya markazi direktori Farhod Maqsudov boshchiligidagi delegatsiya qatnashdi.
Delegatsiyalar Gaziantepe universitetining arxeologiya, antropologiya, radiokarbon tahlil va restavratsiya laboratoriyalarida olib borilayotgan ishlanmalar bilan tanishib, o‘zaro tajriba almashishdi. Shuningdek, arxeologik merosni raqamlashtirish, eksponatlarni saqlash texnologiyalari va xalqaro ekspeditsiyalar tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
“Bu yerda ilmiy tadqiqotlar, laboratoriyalar ish faoliyati yuqori darajada yo‘lga qo‘yilgan. O‘ylaymizki, turk arxeologlari xalqaro ekspeditsiyalar tashkil etish, kadrlar almashinuvi kabi yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada mustahkamlashadi. Bu, o‘z navbatida, umumiy tariximizni o‘rganishda yangi imkoniyatlar yaratadi”, — dedi Farhod Maqsudov.
Mazkur uchrashuv Turk dunyosi mamlakatlari o‘rtasida ilmiy hamkorlikni yanada mustahkamlash, arxeologik izlanishlarni yangi bosqichga ko‘tarish va tarixiy merosni saqlashda zamonaviy yondashuvlarni qo‘llash yo‘lida muhim qadam bo‘ldi. O‘zbekistonlik arxeologlarning xalqaro miqyosdagi bunday tadbirlarda faol ishtiroki milliy ilm-fanimiz nufuzini oshirishga xizmat qiladi.

По следам прошлых веков — с современными технологиями: археологи тюркского мира объединяются
Ведущие археологи тюркского мира собрались в Университете Газиантепа в Анкаре. В рамках мероприятия учёные ознакомились с научной деятельностью университетских лабораторий, современным археологическим оборудованием и процессами обмена опытом.
Визит был организован в преддверии второго заседания Ассоциации археологических научно-исследовательских институтов и центров тюркского мира (ARICA) в Газиантепе. Целью встречи является укрепление научного сотрудничества между странами-участницами, обсуждение новых методов археологических исследований и запуск совместных исследовательских проектов.
Во встрече приняли участие известные археологи и представители научных центров из Турции, Азербайджана, Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Венгрии и Монголии. Узбекистан представляла делегация во главе с Фарходом Максудовым, директором Национального центра археологии Академии наук Республики Узбекистан. Делегации ознакомились с разработками лабораторий археологии, антропологии, радиоуглеродного анализа и реставрации Университета Газиантепа и обменялись опытом. Также обсуждались вопросы оцифровки археологического наследия, технологий сохранения экспонатов и организации международных экспедиций.
«Научные исследования и лабораторная деятельность находятся здесь на высоком уровне. Мы уверены, что турецкие археологи и впредь будут укреплять сотрудничество в таких областях, как организация международных экспедиций и обмен кадрами. Это, в свою очередь, создаст новые возможности для изучения нашей общей истории», — отметил Фарход Максудов.
Данная встреча стала важным шагом на пути к дальнейшему укреплению научного сотрудничества между странами тюркского мира, выводу археологических исследований на новый уровень и применению современных подходов к сохранению исторического наследия. Активное участие узбекских археологов в подобных международных мероприятиях будет способствовать повышению престижа нашей национальной науки.