Alisher Navoiy tavalludning 580 yilligi arafasidan bugungi kunga qadar bo‘lgan davr navoiyshunoslik, xususan, Navoiy lirik merosini o‘rganish manbalar uchun g‘oyat samarali bo‘ldi.
Alisher Navoiy tomonidan tartib berilgan dastlabki devon “Badoye’ ul-bidoya”ning shoir tirikligi chog‘ida ko‘chirilgan bir necha qo‘lyozmalari fanga ma’lum bo‘lib borayotgani quvonarli holdir. Professor H.Sulaymonov ilmiy izlanishlari orqali “Badoye’ ul-bidoya” devonining muallif hayot vaqti kitobat qilingan to‘rtta nusxasi ma’lum edi. So‘nggi besh yillar ichida filolgiya fanlari doktori A.Erkinov, filolgiya fanlari nomzodi A.Turdialiyev va filolgiya fanlari nomzodi S.Boltaboyev kabi olimlar tomonidan ushbu devonning Navoiy vafotiga qadar ko‘chirilgan yana uch nusxasi navoiyshunoslikka olib kirildi.
Shu munosabat bilan hozirda dunyo fondlarida “Badoye’ ul-bidoya” devonining Navoiy ko‘zi ochiqligida ko‘chirilgan yettita qo‘lyozmasi saqlanayotgani aniqlanib, ular ustida turli tadqiqotlar amalga oshirilib kelmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti va Eron Islom Respublikasining Mashhad shahrida joylashgan Kitobxonai Ostoni Qudsi tashkiloti o‘rtasida hamkorlik o‘rnatildi. Buning natijasida Eron tomonidan O‘zbekistonga Navoiy devoni elektron nusxasi taqdim etildi.
Navoiyshunos olima Oysara Madaliyeva aniqlashicha, ayni qo‘lyozma “Badoye’ ul-bidoya” devonining 1491-yili kitobat etilgan nusxasi bo‘lib chiqdi. Qo‘lyozma Temuriylar davri mashhur xattoti Darvesh Muhammad Toqiy tomonidan Hirotda ko‘chirilgan ekan. Mazkur ma’lumot navoiyshunoslik uchun katta yangilik bo‘lib, bu qo‘lyozma Navoiy ko‘zi ochiqligida ko‘chirilgan “Badoye’ ul-bidoya” devonining yana bir – sakkizinchi nusxasi sifatida katta ilmiy ahamityaga molik. Muhim jihatlaridan yana biri uning 1491-yili Hirotda kitobat qilinganidir. Mana shu davrda Navoiy Hirotda bo‘lgan va “Badoye’ ul-bidoya” devonining mazkur nusxasini ko‘rgan bo‘lishi ehtimoli katta.
Alisher Navoiy “Badoye’ ul-bidoya” devonining shoir hayotligi davrida ko‘chirilgan sakkizinchi qo‘lyozmasining shu kunlarda aniqlanishi mustaqilligimizning 31 yilligiga munosib tuhfa bo‘ldi.

Подарок, достойный 31-й годовщины независимости Республики Узбекистан: обнаружен восьмой экземпляр произведения Алишера Навои «Бадое ул-бидая»
Ойсара Мадалиева, старший научный сотрудник Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук Республики Узбекистан идентифицировала копию девана «Бадое ул-бидая», которая была переписана при жизни поэта и до сих пор не была известна навоийским исследователям.
Период с кануна 580-летия со дня рождения Алишера Навои и до наших дней был очень плодотворным для источников навоиведения, в частности изучения лирического наследия Навои.
Отрадно, что науке стали известны несколько рукописей первого дивана «Бадое ул-бидоя» под редакцией Алишера Навои, переписанных еще при жизни поэта. Благодаря научным исследованиям профессора Х.Сулайманова были найдены четыре экземпляра книги «Бадое ул-бидая» с прижизненным авторством. За последние пять лет ученые А. Эркинов, А. Турдиалиев и С. Болтабоев нашли скопированные перед смертью А.Навои еще три экземпляра этой книги.
В связи с этим установлено, что в мировых фондах хранятся семь рукописей канцелярии «Бадое ул-бидая», которые были переписаны под присмотром Алишера Навои, и по ним проводятся различные исследования.
В рамках сотрудничества между Институтом востоковедения Академии наук РУз и организацией «Китабхонай остони кудси», расположенной в г. Мешхед (Исламская Республика Иран) Узбекистану была подарена электронная копия подлинника книги А.Навои «Бадое ул-бидая».
По словам навоийского ученого Ойсары Мадалиевой, эта рукопись была копией книги «Бадое ул-бидая», изданной в 1491 году. Рукопись была скопирована в Герате Дарвешем Мухаммадом Таки, известным каллиграфом эпохи Тимуридов. Эта информация является большой новостью для навоиведов, и эта рукопись имеет большое научное значение, как еще один - восьмой экземпляр дивана «Бадое ул-бидая», который был переписан при жизни Навои. Еще одним важным аспектом является то, что эта книга была опубликована в Герате в 1491 году. Весьма вероятно, что Навои был в этот период в Герате и видел этот экземпляр дивана «Бадое ул-бидоя».
Обнаружение восьмой рукописи Алишера Навои «Бадое ул-бидая», изданной еще при жизни поэта, стало достойным подарком к 31-й годовщине независимости Республики Узбекистан.