Mirzo Ulug‘bek nomidagi Astronomiya instituti olimlari NASAning xalqaro mukofoti bilan taqdirlandi
O'zR Fanlar akademiyasi Mirzo Ulug‘bek nomidagi Astronomiya instituti olimlari - f.-m.f.n., Galaktika astronomiyasi labarotoriyasi mudiri Otabek Burhonov va PhD, katta ilmiy xodim Kamoliddin Ergashev NASA tomonidan "Group Achievement Award" mukofoti bilan taqdirlandi. Mukofot "Double Asteroid Redirection Test" (DART) xalqaro kosmik missiyasi doirasida amalga oshirilgan tarixiy ilmiy natija uchun berildi.
DART missiyasi – insoniyat tarixida birinchi marta asteroid orbitasini maqsadli ravishda o‘zgartirishga qaratilgan sayyoraviy himoya tajribasidir. Missiya 2022-yil 26-sentyabr kuni kichik asteroid tizimi – Didymos asteroidining yo‘ldoshi Dimorphosga kinetik zarba berish, ya’ni kosmik kema bilan to'qnashishi orqali amalga oshirildi. Zarba natijasida Dimorphosning Didymos atrofidagi orbital davri o‘zgardi. Eng muhim jihati shundaki, ushbu o‘zgarish Yer va kosmik teleskoplar yordamida aniq o‘lchandi. Bu insoniyat tarixida birinchi marta sun’iy ravishda asteroid orbitasini o‘zgartirish va uning natijasini eksperimental tarzda tasdiqlash bo‘ldi.
O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Astronomiya instituti olimlari DART missiyasining yerdan kuzatuvlar bo‘yicha ishchi guruhi tarkibida Maydanak observatoriyasi teleskoplari bilan faol ishtirok etdi. Jamoaning asosiy vazifasi – zarbadan oldingi va keyingi fotometrik kuzatuvlar asosida asteroid tizimining orbital davridagi o‘zgarishni aniqlash hamda aniqlik bilan hisoblashdan iborat edi. Aynan shu o‘lchov natijalari DART tajribasining muvaffaqiyatli amalga oshirilganini ilmiy jihatdan tasdiqladi. Ushbu yutuq uchun Astronomiya instituti olimlari NASA tomonidan "Group Achievement Award" mukofti bilan taqdirlandilar. Bu mukofot NASA kosmik agentligining yuqori e'tirof belgisi hisoblanadi.
Ushbu yuksak e’tirof — nafaqat olimlarimiz, balki mamlakatimiz ilm-fani uchun ham katta sharafdir.
Fanlar akademiyasi nomidan Otabek Burhonov va Kamoliddin Ergashevni ushbu nufuzli mukofot bilan samimiy tabriklaymiz va kelgusi ilmiy faoliyatlarida ulkan muvaffaqiyatlar tilaymiz!

Ученые Астрономического института имени Мирзо Улугбека АН РУз удостоены международной награды НАСА
Ученые Астрономического института имени Мирзо Улугбека Академии наук Республики Узбекистан – кандидат наук Отабек Бурхонов, заведующий Лабораторией галактической астрономии, и кандидат наук Камолиддин Эргашев, старший научный сотрудник, были награждены НАСА «Групповой премией за достижения». Награда присуждена за исторический научный результат, достигнутый в рамках международной космической миссии «Испытание двойного изменения направления астероида» (DART).
Миссия DART – это первый в истории человечества эксперимент по защите планеты, направленный на целенаправленное изменение орбиты астероида. Миссия была проведена 26 сентября 2022 года путем нанесения кинетического удара, то есть столкновения с космическим аппаратом, по спутнику малой астероидной системы – астероиду Дидимос – Диморфос. В результате удара изменился орбитальный период Диморфоса вокруг Дидимоса. Самое важное, что это изменение было точно измерено с помощью наземных и космических телескопов. Это был первый случай в истории человечества, когда орбита астероида была искусственно изменена, и результат был экспериментально подтвержден.
Ученые Астрономического института имени Мирзо Улугбека Академии наук Узбекистана активно участвовали в рабочей группе по наземным наблюдениям миссии DART с использованием телескопов Майданакской обсерватории. Главной задачей группы было определение и точный расчет изменения орбитального периода астероидной системы на основе фотометрических наблюдений до и после столкновения. Именно эти результаты измерений научно подтвердили успешное проведение эксперимента DART. За это достижение ученые Института астрономии были награждены НАСА «Групповой премией за достижения». Эта награда является знаком высокого признания со стороны космического агентства НАСА.
Это высокое признание — большая честь не только для наших ученых, но и для науки Узбекистана
От имени Академии наук мы от всего сердца поздравляем Отабека Бурхонова и Камолиддина Эргашева с этой престижной наградой и желаем им больших успехов в дальнейшей научной деятельности!