Samarqand shahrida nufuzli “MICROPLASTICS IN POLYMER SCIENCE — III” xalqaro anjumani o‘tkazildi. 4 kun davom etgan anjuman mikroplastik va polimer fanining dolzarb yo‘nalishlariga bag‘ishlandi.
Anjuman ishisda O‘zbekiston va xorijiy mamlakatlardan kelgan olimlar ekologik muammolar, mikroplastiklarning atrof-muhit va inson salomatligiga taʼsiri, shuningdek, yangi avlod polimer materiallarini yaratish bo‘yicha ilmiy natijalar bilan o‘rtoqlashdilar.
Аnjuman doirasida xalqaro ilmiy hamkorlikni kuchaytirish, qo‘shma tadqiqotlar va loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
“MICROPLASTICS IN POLYMER SCIENCE — III” xalqaro anjumani ekologiya va polimer fanining kesishgan nuqtasida dolzarb masalalarni muhokama qilish uchun muhim maydon bo‘ldi. Tadbir:
Mikroplastiklarning atrof-muhit va inson salomatligiga ta’sirini chuqur o‘rganish imkonini berdi;
Ilmiy hamkorlikni kuchaytirish, qo‘shma tadqiqot va innovatsion loyihalarni yo‘lga qo‘yish uchun yangi istiqbollar ochdi;
Polimer materiallar sohasida ekologik toza va barqaror texnologiyalarni ishlab chiqish bo‘yicha tajriba almashish imkonini yaratdi;
O‘zbekistonning xalqaro ilmiy hamjamiyatdagi o‘rnini mustahkamlashga xizmat qildi.
Umuman olganda, anjuman global ekologik muammolarga yechim izlash va barqaror rivojlanish maqsadlariga hissa qo‘shishda muhim ahamiyat kasb etdi.

«МИКРОПЛАСТИК В ПОЛИМЕРНОЙ НАУКЕ — III»: на стыке экологии и инноваций
В Самарканде прошла престижная международная конференция «МИКРОПЛАСТИК В ПОЛИМЕРНОЙ НАУКЕ — III». Четырехдневная конференция была посвящена современным тенденциям в области микропластика и полимерной науки.
На конференции ученые из Узбекистана и зарубежных стран поделились своими научными результатами, посвященными проблемам окружающей среды, влиянию микропластика на окружающую среду и здоровье человека, а также созданию полимерных материалов нового поколения.
В рамках конференции были достигнуты договоренности об укреплении международного научного сотрудничества, реализации совместных исследований и проектов.
Международная конференция «МИКРОПЛАСТИК В ПОЛИМЕРНОЙ НАУКЕ — III» стала важной площадкой для обсуждения актуальных вопросов на стыке экологии и полимерной науки. Мероприятие:
позволило глубоко изучить влияние микропластика на окружающую среду и здоровье человека;
открыло новые перспективы для укрепления научного сотрудничества, запуска совместных исследований и инновационных проектов;
предоставило возможность для обмена опытом в разработке экологически безопасных и устойчивых технологий в области полимерных материалов;
способствовало укреплению позиций Узбекистана в международном научном сообществе.
В целом, конференция сыграла значительную роль в поиске решений глобальных экологических проблем и содействовала достижению целей устойчивого развития.