Markaziy Osiyoda seysmik xavfsizlik yo‘lida yangi hamkorlik bosqichi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Seysmologiya instituti direktori V.Ismailov va ilmiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari I.Alimuxamedov Qirg‘iz Respublikasi Milliy Fanlar akademiyasi Seysmologiya instituti tashkil etilganligining 50 yilligi munosabati bilan o‘tkazilgan tantanali ilmiy anjumanda ishtirok etdilar.
Tadbir davomida mintaqadagi seysmik jarayonlarni o‘rganish, zilzilalar monitoringi va xavfni baholash borasidagi so‘nggi ilmiy yutuqlar muhokama qilindi. Shuningdek, ikki institut o‘rtasida tajriba almashish, ilmiy hamkorlikni rivojlantirish hamda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish kelishib olindi.
Mazkur tashrif O‘zbekiston va Qirg‘iziston seysmolog olimlari o‘rtasidagi ilmiy hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi hamda Markaziy Osiyoda zilzila xavfini kamaytirish va seysmik barqarorlikni ta’minlash yo‘lida muhim qadamlardan biri bo‘ldi.

Новый этап сотрудничества на пути к обеспечению сейсмической безопасности в Центральной Азии
Директор Института сейсмологии Академии наук Республики Узбекистан В. Исмаилов и заместитель директора по научной работе И. Алимухамедов приняли участие в торжественной научной конференции, посвященной 50-летию со дня основания Института сейсмологии Национальной академии наук Киргизской Республики.
В ходе мероприятия были обсуждены новейшие научные достижения в области изучения сейсмических процессов в регионе, мониторинга и оценки риска землетрясений. Была также достигнута договоренность об обмене опытом, развитии научного сотрудничества между двумя институтами и реализации совместных проектов.
Данный визит послужит дальнейшему укреплению научного сотрудничества между сейсмологами Узбекистана и Кыргызстана и станет одним из важных шагов на пути к снижению риска землетрясений и обеспечению сейсмической устойчивости в Центральной Азии.