“Markaziy Osiyo asrlar osha: jamiyat, madaniyat, matnlar” monografiyasi taqdimoti o‘tkazildi
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda tarix fanida tub o‘zgarishlar ro‘y berdi: avvallari kam o‘rganilgan mavzularni tadqiq etish, tarixni bir yoqlama rivojlanishidan fanlararo yondashuvlardan foydalangan holda o‘rganish jadallashdi. Ilgari noma’lum bo‘lgan manbalarni ilmiy muomilaga kiritish imkoni paydo bo‘ldi. Bu esa O‘zbekiston tarixchi-olimlariga gumanitar sohadagi eng ilg‘or jahon yutuqlari misollaridan kelib chiqib, yangi tadqiqot g‘oyalarini ilgari surish va ularni muvaffaqiyatli hal yetish imkonini berdi. Qolaversa, bularni amalga oshirishda xalqaro hamkorlikni ahamiyati va o‘rni ortib bormoqda.
Bugungi tadbir aynan shunday hamkorlikning natijasi bo‘lgan, “Markaziy Osiyo asrlar osha: jamiyat, madaniyat, matnlar” nomli xalqaro jamoaviy monografiyaning tadqimotiga bag’ishlangan. Monografiya mualliflari O‘zbekiston, Avstriya, AQSh, Germaniya, Fransiya, Buyuk Britaniya, Rossiya, Qozog’iston, Tojikistonda faoliyat yurituvchi 20 dan ziyod yetuk mutaxassislardir. Monografiyada Markaziy Osiyo va O’zbekiston tarixining turli jihatlari yoritilgan. Xususan, mualliflar “O‘rta asrlar va mustamlaka davrlarida diplomatiya va matn an’analari”, “O‘zgarishlar dinamikasi: XIX-XX asrda Markaziy Osiyodagi siyosiy va intellektual harakatlar”, “1917-yildan keyingi Markaziy Osiyo: siyosiy evolyutsiya, o‘ziga xoslik dinamikasi va migratsiya namunalari”, “Markaziy Osiyoda madaniy vorisiylik va o‘zgarishlar”, hamda “Davrlashtirish, konsepsiyalar va tarixshunoslik” kabi beshta mavzuli qismlarda o‘z tadqiqotlarini olib borganlar. Ushbu tadqiqotlarning aksariyati xalqaro hamkorlikda olib borilgan izlanishlarning natijalari bo’lganligini ham ta’kidlab o‘tish lozim.
Monografiya O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Milliy arxeologiya markazi va Avstriya Fanlar akademiyasi Eronshunoslik instituti hamkorligida tayyorlangan bo‘lib, uning ma’sul muharrirlari: professor F. Shvarts (Avstriya) va M. Kamp (AQSh) hisoblanishadi. Taqdimotda Avstriya Fanlar akademiyasi Eronshunoslik instituti xodimlari xususan, direktor professor F. Shvarts ham ishtirok etdi. Taqdimotda so‘zga chiqqanlar ushbu monografiyaning yaratilishi, hamkorlikda erishilgan yutuqlar hamda kelajakdagi vazifalar haqida fikr yuritishdi.
Monografiya olimlar, respublika oliy o‘quv yurtlari tadqiqotchilari va professor-o‘qituvchilari hamda tarix, sharqshunoslik, arxeologiya, san’at tarixi, fan uslubchiligi yo‘nalishlaridagi talabalarga mo‘ljallangan.

Состоялась презентация монографии «Центральная Азия сквозь века: общество, культура, тексты»
Национальный археологический центр Академии наук Республики Узбекистан совместно с Институтом иранистики Австрийской академии наук провел презентацию международной коллективной монографии «Центральная Азия сквозь века: общество, культура, тексты. Эссе в честь профессора Дилором Алимовой / Под ред. Марианны Камп и Флориана Шварца. Ташкент и Вена: Академнашр, 2025. 400 с.).
В последние годы в исторической науке Узбекистана произошли фундаментальные изменения: ускорилось изучение ранее малоизученных тем, произошел переход от одностороннего подхода к изучению истории к использованию междисциплинарных подходов. Появилась возможность ввести в научный оборот ранее неизвестные источники. Это позволило узбекским историкам и ученым выдвигать новые исследовательские идеи и успешно решать их, опираясь на примеры передовых мировых достижений в гуманитарной сфере. Кроме того, возросли значение и роль международного сотрудничества в их реализации.
Сегодняшнее мероприятие посвящено изучению международной коллективной монографии «Центральная Азия сквозь века: общество, культура, тексты», которая является результатом такого сотрудничества. Авторами монографии являются более 20 ведущих специалистов, работающих в Узбекистане, Австрии, США, Германии, Франции, Великобритании, России, Казахстане и Таджикистане. Монография охватывает различные аспекты истории Центральной Азии и Узбекистана. Следует отметить, что авторы провели свои исследования по пяти тематическим разделам: «Дипломатия и текстовые традиции в средние века и колониальный период», «Динамика изменений: политические и интеллектуальные движения в Центральной Азии в XIX и XX веках», «Центральная Азия после 1917 года: политическая эволюция, динамика идентичности и миграционные модели», «Культурная преемственность и изменения в Центральной Азии» и «Периодизация, концепции и историография». Следует также отметить, что большинство этих исследований являются результатами исследований, проведенных в рамках международного научного сотрудничества.
Монография подготовлена совместно с Национальным центром археологии Академии наук Республики Узбекистан и Институтом иранистики Австрийской Академии наук. Ответственные редакторы монографии: профессор Ф. Шварц (Австрия) и М. Камп (США). В презентации книги приняли участие сотрудники Института иранистики Австрийской Академии наук, в частности, директор, профессор Ф. Шварц. Выступавшие на презентации рассказали о создании монографии, результатах научного сотрудничества и задачах на будущее.
Монография предназначена для учёных, исследователей и преподавателей высших учебных заведений республики, а также студентов, изучающих историю, востоковедение, археологию, искусствоведение и методологию науки.