"Immunologiya - XXI asr tibbiyotining asosi" mavzusida xalqaro konferensiya o’tkazildi
Avval xabar qilganimizdek, joriy yil 14-16-oktyabr kunlari "Immunologiya-XXI asr tibbiyotining asosi" xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi o'tkazildi. Ushbu konferensiya Fanlar akademiyasi Immunologiya va inson genomikasi institutining 35 yilligi munosabati bilan tashkil etildi.
Konferensiyada dunyoning 10 ga yaqin mamlakatlaridan 250 dan ortiq yetakchi ekspertlar, olimlar va yosh tadqiqotchilar ishtirok etdi. Uch kun davom etgan konferensiya ishida molekulyar immunologiya va immunobiotexnologiya, allergologiya va klinik immunologiya yangiliklari, immunitet tanqisligi, tug'ma va moslashuvchan immunitet, immun tizimining ontogenezda rivojlanishi, monogen va poligenik kasalliklar, odamlar kasalliklarining immunologik jihatlari kabi mavzularda bir-biridan qiziqarli ma’ruzalar tinglandi va muhokama qilindi.
Mazkur konferensiyaning o’tkazilishi immunologiya va zamonaviy tibbiy genetika asoslarining dolzarb muammolari va tendensiyalarini aniqlash va tizimlashtirish, mahalliy va xorijiy olimlarning tadqiqotlari va ilmiy-texnik ishlanmalari bilan tanishish, mutaxassislar o'rtasida ilmiy va ishchi aloqalarni o'rnatish, iqtidorli yoshlarni jalb qilish. istiqbolli ilmiy loyihalar ustida ishlash imkoniyatini yaratishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Проведена международная конференция «Иммунология - основа медицины XXI века»
Как сообщалось ранее, 14-16 октября этого года проведена международная научно-практическая конференция «Иммунология - основа медицины XXI века». Конференция была приурочена к 35-летия создания Института иммунологии и геномики человека Академии наук РУз.
В работе конференции приняли участие более 250 ведущих ученых-медиков и молодых исследователей из около 10 стран мира. На трехдневной конференции были заслушаны и обсуждены презентации докладов по молекулярной иммунологии и иммунобиотехнологии, новым результатам ученых в области аллергологии и клинической иммунологии, иммунодефициту, врожденному и адаптивному иммунитету, развитию иммунной системы в онтогенезе, моногенным и полигенным заболеваниям, иммунологическим аспектам болезней человека.
Конференция направлена на выявление и систематизацию актуальных проблем и тенденций в основах иммунологии и современной медицинской генетики, знакомство с результатами исследований и разработок отечественных и зарубежных ученых, установление научных и рабочих контактов между специалистами, привлечение талантливой молодежи. Конференция имеет важную роль в создании возможностей для работы над перспективными исследовательскими проектами в области иммунологии.