O`zR FA Navoiy bo‘limi qoshidagi Idoralararo ilmiy-texnik kengashining yettinchi Kengaytirilgan ishchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda O‘zR FA 15 ta ilmiy-tadqiqot muassasalari, oliy o‘quv yurtlari va ilmiy markazlarning 50 yaqin yetakchi olimlari va mustaqil izlanuvchilari, “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” davlat korxonasi, “Navoiyazot” va “Qizilqumsement” aksiyadorlik jamiyatlari rahbarlari va mutaxassilari hamda manfaatdor davlat muassasalari va xususiy korxonalar vakillari ishtirok etishdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi ilmiy-tadqiqot muassasalari, oliy o‘quv yurtlari va ilmiy markazlar olimlari o‘zlarining ilmiy ishlanmalari taqdimotini namoyish etishdi.
Shuningdek, FA Navoiy bo‘lim raisi A.Mirzayevning “Qizilqum paleogen davri cho‘kindi formasiyalarining litologiyasi, paleogeografiyasi va foydali qazilmalari” nomli monografiyasi muhokama qilinib, chop etishga tavsiya etildi.
Bundan tashqari, Navoiy davlat konchilik instituti texnoparkiga ekskursiya uyushtirildi. Ushbu texnopark zamonaviy asbob-uskunalar va qurilmalar bilan jihozlangan bo‘lib, ularning ba'zilari O‘zbekistonda yagonaligi bilan ajralib turadi.
Yig‘ilish yakunida olimlar va korxonalar mutaxassislari ishlab chiqarishdagi mavjud muammolarni ilmiy asosda yechishga yo‘naltirilgan tadqiqotlarni xo‘jalik shartnomasi tuzish orqali bajarish istiqbollari to‘g‘risida fikr almashishdilar.

Cостоялось Седьмое расширенное рабочее совещание Межведомственного научно-технического совета при Навоийском региональном отделении Академии наук. В нем участвовали около 50 ведущих ученых и соискателей из 15 институтов АН, вузов и научных центров Узбекистана, высококвалифицированных специалистов и руководящий состав государственного предприятия «Навоийский горно-металлургический комбинат», а также акционерных обществ «Navoiyazot» и «Qizilqumsement», представители заинтересованных учреждений и частных предприятий Навоийской области.
На мероприятии ученые институтов АН, вузов и научных центров Узбекистана представили свои научные разработки. Также была обсуждена и рекомендована к публикации монография председателя Навоийского отделения АН А.Мирзаева «Литология, палеогеография, фации и полезные ископаемые осадочных формаций палеогена Кызылкумов».
Участники совещания побывали на экскурсии в технопарке Навоийского государственного горного института, созданного на базе ГП “НГМК” с целью обеспечения интеграции науки, образования и производства с учётом направлений и специальностей этого высшего учебного заведения. Институт оснащён современным оборудованием и приборами, некоторые из них уникальные и имеются в единственном экземпляре в Узбекистане.
В завершение совещания ученые и специалисты обменялись мнениями о перспективах развития исследований, направленных на поиск научно обоснованных путей решения имеющихся на производстве проблем, с целью заключения хозяйственных договоров для исполнения научными учреждениями.