Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining “Biotexnologiyalarni rivojlantirish va mamlakatning biologik xavfsizligini taʼminlash tizimini takomillashtirish boʼyicha kompleks chora-tadbirlar toʼgʼrisida”gi qarori qabul qilindi.
Biotexnologiyalarni rivojlantirish va mamlakatning biologik xavfsizligini taʼminlash tizimini takomillashtirishning ustuvor yoʼnalishlarini belgilash, ushbu sohalarda fan, taʼlim va ishlab chiqarishning integratsiyasini taʼminlash, iqtisodiyot va ijtimoiy sohani ilgʼor biotexnologiyalar asosida rivojlantirish, shuningdek, 2017-2021-yillarda Oʼzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʼnalishi boʼyicha Harakatlar strategiyasini “Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturida belgilangan vazifalarni izchil amalga oshirish maqsadida qabul qilingan ushbu qarorga koʼra:
Toshkent vaktsina va zardoblar ilmiy-tadqiqot institutining respublikada farmatsevtika biotexnologiyalari va vaktsina-zardob ishini rivojlantirish, mahalliy immunobiologik preparatlarni yaratishga yoʼnaltirilgan faoliyati qoʼllab-quvvatlanib uning ushbu yoʼnalishdagi asosiy vazifalari belgilanadi.
Shuningdek, mazkur qarorga muvofiq Fanlar akademiyasi Mikrobiologiya institutida “Fitovirusologiya” ilmiy laboratoriyasi tashkil etiladi.
Ushbu biotexnologik laboratoriyalarni moliyalashtirish manbalari etib Innovatsion rivojlanish va novatorlik gʼoyalarini qoʼllab-quvvatlash jamgʼarmasi mablagʼlari, ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlariga ajratilgan mablagʼlar, xalqaro moliya institutlari, tashkilotlari va donor-mamlakatlarning kredit va grantlari, qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar belgilandi.

В Институте микробиологии Академии наук создаётся научная лаборатория «Фитовирусологии»
Принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О комплексных мерах по развитию биотехнологий и совершенствованию системы обеспечения биологической безопасности страны».
В целях определения приоритетных направлений развития биотехнологий и совершенствования системы обеспечения биологической безопасности страны, обеспечения интеграции науки, образования и производства в данных сферах, развития экономики и социальной сферы на основе передовых биотехнологий, а также последовательной реализации задач, определенных в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики» согласно этому Постановлению:
Постановлением поддерживается деятельность Ташкентского научно-исследовательского института вакцин и сывороток, направленную на развитие фармацевтических биотехнологий и вакцино-сывороточного дела в республике, создание отечественных иммунобиологических препаратов и определены его основные задачи в данном направлении.
Данным Постановлением также, будет создана научная лаборатория «Фитовирусологии» в Институте микробиологии Академии наук.
Источниками финансирования данной биотехнологической лаборатории определены средства Фонда поддержи инновационного развития и новаторских идей, средства, выделенные на государственные программы научной деятельности, кредиты и гранты международных финансовых институтов, организаций и стран-доноров, а также иные источники, не запрещенные законодательством.