Akademik Sodiq Azimov xotirasiga bagʻishlangan haykal tantanali ravishda ochildi
Fanlar akademiyasi Materialshunoslik institutida akademik Sodiq Azimovich Azimov tavalludining 110 yilligi munosabati bilan olim xotirasiga bag'ishlangan haykal ochildi.
Tadbirda taniqli davlat va jamoat arboblari, yetakchi olimlar, akademikning oila a'zolari, shogirdlari hamda xorijlik mehmonlar ishtirok etdi.
Tadbir akademik Sodiq Azimovich Azimovning ilm-fan rivojiga qoʻshgan beqiyos hissasini yodga olish, uning boy ilmiy merosini kelajak avlodlarga yetkazish yoʻlidagi muhim qadamlardan biri boʻldi. Marosim nafaqat olimning yaqinlari va shogirdlari, balki keng jamoatchilik uchun ham katta maʼnaviy ahamiyatga ega boʻldi.
Ma'lumot o'rnida:
O‘zbekiston Fanlar akademiyasi akademigi, fizik olim Sodiq Azimov (1914–1988) — respublika ilm-fanida yadro fizikasi va quyosh energiyasidan foydalanish sohalarining asoschilaridan biri. U O‘zR FA Yadro fizikasi instituti tashkilotchilaridan bo‘lib, Parkentdagi quyosh pechining barpo etilishida muhim rol o‘ynagan. Azimov 14 nafar fan doktori va 70 dan ortiq fan nomzodlarini tayyorlagan, 1964-yilda “O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan fan va texnika arbobi” unvoniga sazovor bo‘lgan.

Торжественно открыт памятник академику Садыку Азимову
В Институте материаловедения Академии наук состоялось открытие памятника академику Садыку Азимовичу Азимову, приуроченное к 110-летию со дня рождения учёного.
В мероприятии приняли участие видные государственные и общественные деятели, ведущие учёные, члены семьи академика, студенты и зарубежные гости.
Это мероприятие стало одним из важных шагов на пути к увековечению неоценимого вклада академика Садыка Азимовича Азимова в развитие науки и передаче его богатого научного наследия будущим поколениям. Церемония имела большое духовное значение не только для родных и учеников учёного, но и для широкой общественности.
Справочно:
Академик Академии наук Узбекистана, физик Садык Азимов (1914–1988) — один из основоположников ядерной физики и использования солнечной энергии в науке республики. Он был одним из организаторов Института ядерной физики АН Республики Узбекистан, сыграл важную роль в строительстве солнечной печи в Паркенте. Азимов подготовил 14 докторов наук и более 70 кандидатов наук, а в 1964 году ему было присвоено звание «Заслуженный деятель науки и техники Узбекистана».