Mustaqilligimizning 30 yilligi munosabati bilan O'zR FA Alisher  Navoiy nomidagi Davlat adabiyot muzeyi “Adabiy meros” nomli ilmiy elektron jurnalni nashrdan chiqardi.
Jurnalda adabiyotshunoslikda o'z maktabini yaratgan fidoyi olimlar va adabiy jarayonni namoyish etuvchi eng yangi ilmiy asarlar haqida tanqidiy, bibliografik xarakterdagi maqolalar o'rin olib boradi.
Alisher Navoiy tavalludining 580 yilligiga armug'on sifatida  tayyorlangan ushbu sonda “Qadimiy bitiklar”, “Navoiy abadiyati”, “Manbashunoslik va matnshunoslik”, “Jadid adabiyoti” “Tilshunoslik”, “Oltin beshik” kabi ruknlarda ko'pgina yangiliklarga boy va ilmiy jihatdan muhim hisoblangan qiziqarli maqolalari o'rin olgan.
Jurnalda mamlakatimizning folklorshunoslik, tilshunoslik, adabiyotshunoslik sohasidagi eng yetuk olimlari bilan bir qatorda AQSh, Germaniya, Turkiya, Koreya, Rossiya, Qozoqiston, Qirg'iziton, Ozarboyjon kabi mamlakatlarning  taniqli olimlarining maqolalari o'rin olish bilan birga, jurnal tahrir hay'atidan ham ko'pgina xalqaro miqyosdagi olimlar joy olishgan.

К 30-летию независимости Республики Узбекистан Государственный литературный музей имени Алишера Навои Академии наук Республики Узбекистан издает научный электронный журнал «Адабий меров».
В журнале публикуются критические, библиографические статьи о самых преданных ученых, создавших свою литературную школу, и новейшие научные работы, демонстрирующие литературный процесс.
Этот выпуск, подготовленный к 580-летию Алишера Навои, богат нововведениями и научным содержанием в таких разделах, как «Древние надписи», «Навоийская вечность», «Источники и текстология», «Современная литература», «Лингвистика», "Золотая колыбель" Есть интересные статьи, которые считаются важными.
В журнал вошли статьи ведущих ученых страны в области фольклора, лингвистики, литературы, а также известных ученых из США, Германии, Турции, Кореи, России, Казахстана, Кыргызстана и Азербайджана.