O’zbekiston va Germaniya: respublikamiz florasi uchun raqamli gerbariy yaratish boʻyicha seminar bo’lib o’tdi
2021-yil 23-noyabr kuni O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika instituti va Germaniyaning Greifswald universiteti qoshidagi Botanika va landshaftli ekologiya instituti, hamda Zukkov nomidagi tabiatni muhofaza qilish xalqaro jamg'armasi hamkorligidagi “O’simlik resurslaridan barqaror foydalanish: Markaziy Osiyo virtual florasi” nomli loyihasining seminari bo’lib o’tdi.
Ushbu loyiha doirasida shu kungacha juda katta hajmdagi ishlar amalga oshirildi, masalan: “O’zbekiston virtual florasi” veb-interfeysi ishlab chiqildi va O’zbekiston florasining zamonaviy ro’yxati tuzildi. Hozirgi vaqtda tizim taxminan 5700 ta namuna va 1000 ta skanerlangan gerbariy namunalarining yorliq maʼlumotlarini import qildi. Nemis botanik olimlari bilan hamkorlikda 2 marta  ekspeditsiya amalga oshirildi. Botanika instituti tadqiqotchilaridan biri Greifswald universitetida amaliyot o‘tab keldi. 2019-yilda ushbu universitetda Botanika institutining 4 nafar xodimi ishtirokida qisqa muddatli o‘quv seminari o‘tkazildi. Mazkur loyiha doirasida institutning moddiy-texnik bazasi yaxshilandi. Loyiha hisobidan Botanika instituti uchun “Lada Pick-up” rusumli avtomashina, server va dala jihozlari xarid qilindi.
Umid qilamizki, bu loyiha botanika maʼlumotlarini, ayniqsa, Markaziy Osiyo florasini raqamlashtirishda muhim qadam boʻladi. Botanika instituti kelgusida ushbu loyihani ishlab chiqishni har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydi.

Институт ботаники Академии наук Республики Узбекистан совместно с Институтом ботаники и ландшафтной экологии при Университете Грайфсвальда и Международным фондом охраны природы им. Зуккова (Германия) 23 ноября 2021 года провели научно-практический семинар по проекту «Устойчивое использование растительных ресурсов: виртуальная флора Центральной Азии».
На сегодняшний день в рамках этого проекта проделан большой объем работы, в том числе разработан веб-интерфейс «Виртуальная флора Узбекистана» и составлен современный список флоры Узбекистана. В настоящее время в систему импортированы данные этикеток примерно для 5700 образцов и 1000 отсканированных гербарных образцов. Две экспедиции были проведены совместно с немецкими учёными. Один из исследователей Института ботаники АН РУз проходил стажировку в Грайфсвальдском университете. В 2019 году в этом Университете прошел краткосрочный обучающий семинар с участием 4-х сотрудников Института ботаники АН РУз.
В рамках этого проекта также была укреплена материально-техническая база Института: - был закуплен автомобиль Lada Pick-up, - серверное и полевое оборудование для Института ботаники. Этот проект станет важным шагом в оцифровке ботанических данных, особенно флоры Узбекистана и Центральной Азии. Институт ботаники АН РУз придает особое значение развитию этого проекта в будущем.