O’zR FA Zoologiya instituti olimlari tomonidan “Toshkent viloyati umurtqali hayvonlarini faunasi va monitoring tizimi” nomli information-metodik to’plam “Fan” nashriyotida nashr etildi.
To’plam O’zR FA Zoologiya instituti Umurtqali hayvonlar laboratoriyasi tomonidan 2018-2020-yillardagi "Biologik resurslarni kuzatish tizimini yaratish uchun asos sifatida Toshkent viloyatidagi umurtqali hayvonlar faunasini inventarizatsiya qilish va baholash” amaliy loyihasi natijalari asosida tayyorlangan.
To’plam 4 qismdan iborat bo'lib, hayvonot dunyosini inventarizatsiya qilish va monitoringini o'tkazish yondashuvlari hamda usullarining batafsil tavsifini o'z ichiga oladi. Ta'riflangan usullardan mamlakatning barcha ma'muriy hududlarida umurtqali hayvonlarning iqtisodiy ahamiyatga ega turlarining resurslarini baholash, ulardan foydalanish hajmini aniqlash, Qizil kitobga kiritilgan noyob hayvon turlarini himoya qilish bo'yicha zarur chora-tadbirlarni ishlab chiqish uchun foydalanish mumkin.

В издательстве «Фан» Академии наук РУз опубликован Комплект информационно-методических материалов «Фауна и система мониторинга позвоночных животных Ташкентской области» (503 с).
Издание подготовлено в 2018-2020 гг. учеными лаборатории позвоночных животных Института зоологии Академии наук РУз по результатам прикладного проекта «Инвентаризация и оценка современного состояния фауны позвоночных животных Ташкентской области, как основа создания системы мониторинга биоресурсов».
Комплект состоит из 4-х частей и содержит подробное описание подходов и методов проведения инвентаризации и мониторинга современного состояния обитателей фауны Ташкентской области. Описанные методики могут быть использованы во всех регионах страны для оценки современного состояния биоресурсов, в том числе экономически значимых видов позвоночных животных, определения их потенциального использования, а также для разработки необходимых мер по охране редких видов животных, занесенных в Красную книгу Республики Узбекистан.