Sohibqiron Amir Temurga ehtirom
Mustaqillik yillarida boy ma’naviy merosimiz, milliy-qadriyatlarimiz, shu jumladan ulug‘ bobomiz Sohibqiron Amir Temurning jahon madaniyati tarixidagi o‘rnini tiklandi va temuriylar tarixini chuqur o‘rganish, uni targ‘ib qilishga alohida e’tibor qaratildi. Bugungi kunda Amir Temur merosini o‘rganish bo‘yicha Yevropa tillarida va Sharq tillarida minglab kitoblar yozilgan, ko‘pdan-ko‘p suratlari ishlangan. Amir Temur o‘z avlodlariga nafaqat katta saltanatni, ayni vaqtda yaxshi an’analarni ham meros qoldirdi. Barcha Temuriylar Amir Temurning obodonchilik, mamlakatni adolat bilan boshqarish, ilm-fan, madaniyat, san’at sohalaridagi ishlarini davom ettirdilar.
Bu yil buyuk bobokalonimiz, yirik davlat arbobi va sarkarda Sohibqiron Amir Temir tavalludining 683 yilligi yurtimizda keng nishonlanmoqda. Mazkur sana munosabati bilan O‘zR FA Temuriylar tarixi davlat muzeyi Xalqaro Amir Temur xayriya jamoat fondi bilan hamkorlikda «Sohibqiron Amir Temurga ehtirom» nomli tadbirlar turkumi  o‘tkazildi.
Erta tongdan poytaxtimizning Amir Temur xiyobonida tadbirga taklif etilgan  davlat va jamoat arboblari, xorijiy diplomatik korpus vakillari, mahalla faollari, talaba-yoshlar ishtirokida tantanali yig‘ilish o‘tkazildi. Mehmonlar muhtasham haykal atrofida saf tortgan O‘zbekiston Milliy gvardiyasi oliy harbiy-texnik instituti kursantlari tomonidan tantanali kutib olindi. Sohibqiron tavalludini yod etib bir guruh jamoat arboblari so‘zga chiqdilar. Jumladan, Xalqaro amir Temur hayriya jamoat fondi raisi Xurshid Fayziyev, Fransiyaning O‘zbekistondagi favqulotda va muxtor elchisi Violen de Vilmor xonim, O‘zRFA Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti yetakchi ilmiy xodimi sanjar G‘ulomov, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi o‘rinbosari, shoir Minhojiddin Mirzo, filologiya fanlari doktori, taniqli adib va tarjimon Bahodir Ermatov o‘z ma’ruzalari bilan chiqishdi. Shuningdek, TDShI taalabalari tomonian o‘zbek va ingliz tillarida Amir Temur o‘gitlaridan iqtiboslar tinglandi. O‘zbekiston Milliy gvardiyasi oliy harbiy-texnik instituti kursantlarining ko‘rgazmali chiqishlari mehmonlarda katta taasurot qoldirdi.
Tadbirga taklif etilgan  davlat va jamoat arboblari, xorijiy diplomatik korpus vakillari, mahalla faollari, talaba-yoshlar ishtirokida Buyuk Amir Temur haykali poyiga gulchambarlar  qo‘yildi.
Shundan so‘ng yig‘ilgan mehmonlar Temuriylar tarixi davlat muzeyiga taklif qilindi. Muzeyning kichik konferensiyalar zalida “Amir Temur va Temuriylar davrida xalq diplomatiyasining roli” mavzuida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Anjumanda yurtimizning taniqli yozuvchi, olim va tadqiqotchilari o‘zlarining ma’ruzalari bilan qatnashdilar.
Shuningdek, muzeyda O‘zbek Milliy akademik drama teatri artistlari tomonidan Sohibqiron haqidagi sahlanashgan spektakl namoyishi bo‘lib o‘tdi.
Kun davomida muzey tashrif buyuruvchilar uchun “Ochiq eshiklar” ostida muzey ekspozitsiyasi va zallari bo‘ylab sayyohatlr tashkil etildi.

За годы достижения Независимости мы широко празднуем каждую годовщину нашего великого предка Сахибкирана Амира Темура, что является знаком к нему глубокого уважения и почтения. Сегодня мы отмечает 683-ю дату его рождения. Самые большие торжества, связанные с этим событием, начались в самом сердце столицы нашей Родины - Ташкенте, в сквере, носящем имя Амира Темура.
На торжественную церемонию в сквере Амира Темура были приглашены государственные и общественные деятели, представители дипломатических корпусов аккредитованных в Узбекистане, активисты махалли, студенты, другие гости. Торжественное мероприятие приветственным словом открыл председатель Международного благотворительного фонда Амира Темура, директор Государственного музея истории Темуридов Х.Т.Файзиев.
С приветственной речью выступили Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Франция в Узбекистане Виолен де Вильмор, ведущий научный сотрудник института Востоковедения им. Абу Райхана Беруни АН РУз Санжар Гулямов, заместитель председателя Саюза писателей Узбекистана, поэт Минхожиддин Мирзо и д.ф.н., известный писатель Баходир Эрматов. Студенты Ташкентского Государственного института Востоковедения выступили с изречениями Амира Темура на разных языках мира. Выступления курсантов Высшего военно-технического института Национальной гвардии Узбекистана вызвали большой восторг у собравшихся. Гости торжественно возложили к подножию памятника Амиру Темуру венки и корзины с цветами.
После этого гостей пригласили на представления организованные Государственным музеем истории Темуридов АН РУз и Министерством обороны РУз. У главного входа музея были организованы выступления Центрального ансамбля песни и танца Вооруженных сил Республики Узбекистан, Центрального военного оркестра и театра “Турон” при Министерстве обороны РУз.
В малом конференц-зале музея совместно с Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан был проведен «круглый стол» на тему “Роль народной дипломатии в государстве Амира Темура и Темуридов”. На мероприятии с докладами выступили известные писатели, учёные и исследователи нашей страны. В конце мероприятия артистами Узбекского Национального академического драматического театра были показаны сцены из спектакля о Амире Темуре.
На протяжении всего дня был проведен «День открытых дверей», посвященный ко дню рождения Сахибкирана Амира Темура.