Qoraqalpog‘istonda “Noyabr o‘qishlari” akademik seminari o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti, akademik B.S.Yuldashev rahbarligida Nukus shahrida «Noyabr o‘qishlari” akademik seminari o’tkazildi.
Kirish so‘zida O‘zR FA prezidenti, akademik B.S.Yuldashev 2019-yil 29-oktabr kuni qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasining «Ilm-fan va ilmiy faoliyat to‘g‘risida»gi Qonuni ijrosi va O‘zbekistonda ilm-fan sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar to‘g‘risida seminar ishtirokchilariga keng ma’lumotlar berdi.
Seminarda O‘zR FA Qoraqalpog‘iston bo‘limi tizimidagi ilmiy-tadqiqot muassasalari va oliy o‘quv yurtlarining ilmiy va ilmiy-pedagogik xodimlari ishtirok etdi. Seminarda 10 dan ortiq ma’ruzalar tinglandi.
Akademik seminarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi ilm-fani rivoji yo‘lida samarali faoliyat olib borayotgan va yuksak ilmiy natijalarga erishayotgan professorlarning ma’ruzalari tinglandi.

В Каракалпакстане проведен академический семинар «Ноябрьские чтения»
В г. Нукусе проведен академический семинар «Ноябрьские чтения»  под руководством президента Академии наук РУз академика Б.С.Юлдашева.
Модератором семинара был председатель Каракалпакского отделения Академии наук РУз академик Н.К.Аимбетов.
В своем вступительном слове президент АН РУз Б.С.Юлдашев подробно рассказал участникам семинара об исполнении принятого 29 октября 2019 г. Закона Республики Узбекистан «О науке и научной деятельности», а также о проводимых в стране реформах в сфере науки.
В работе семинара приняли участие научные и научно-педагогические сотрудники научно-исследовательских учреждений и высших учебных заведений республики. Было заслушано свыше 10 докладов.
В ходе работы на академического семинара были заслушаны доклады докторов наук и профессоров, ведущих плодотворную научную и научно-педагогическую деятельность и достигших значительных результатов в области науки в Республике Каракалпакстан.
Завершая семинар, президент АН РУз Б.С.Юлдашев отметил, что такие академические семинары будут проводиться во всех областях республики.