Joriy yil 6-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi binosida O‘zR FA tomonidan tashkil etilgan matbuot anjumani O‘zbekiston “Qizil kitobi”ning yangi nashri tayyorlash borasida olib borilayotgan tadqiqotlarga bag‘ishlandi. Unda O‘zR FA Botanika hamda Zoologiya instituti yetakchi olimlari, akademiklar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
1984-yilda chop etilgan O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobining birinchi nashrida faqat 163 tur ro‘yxatga olingan bo‘lsa, 1998-yilda (ikkinchi nashr) 301 tur kiritilgan. 2006-yilgi nashrida muhofazaga olingan o‘simlik turlari soni 305 tani tashkil etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akalemiyasi Botanika instituti hamda Zoologiya instituti olimlari tadqiqotlari asosida O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobining yangi nashri chop etishga tayyorlanmoqda.
2019-yilning oxirigacha chop etilishi rejalashtirilayotgan yangi tahrirdagi Qizil kitobga (flora) amaldagi Qizil kitob ro‘yxatidan (2009) 8 ta tur chiqarilgan holda, (bu bilan 0 kamyoblik maqomiga ega bo‘lgan turlar 19 tadan 10 tagacha qisqaradi), 15 ta tur kiritilganligining guvohi bo‘lishimiz mumkin. Ushbu yangi nashrda umumiy muhofazaga muhtoj bo‘lgan, yo‘qolib ketish arafasida turgan kamyob 314 o‘simlik turlarini o‘z ichiga olgan.
Qizil kitobning amaldagi (fauna) – 2009-yildagi nashriga jami 188 ta tur (kenja turlar bilan birga) kiritilgan. Ulardan 23 tasi (kenja turlar bilan 24) sut emizuvchilar, 48 tasi (kenja turlar bilan 51) qushlar, 16 tasi sudralib yuruvchilar, 17 tasi (kenja turlar bilan 18) baliqlar, 3 tasi halqasimon chuvalchanglar, 14 tasi (kenja turlar bilan 15) mollyuskalar va 60 tasi (kenja turlar bilan 61) bo‘g‘imoyoqlilar.
Yangi tahrirdagi Qizil kitobning noyob va yo‘qolib ketish xavfi ostida turgan turlari ro‘yxatiga 21 turdagi hayvonlar – umurtqasiz hayvonlarning 5 turi, sudralib yuruvchilarning 5 turi, qushlarning 4 turi va sutemizuvchilarning 7 turini kiritish va 12 turdagi hayvonot olami obyektlarining (baliqlar – 1 tur, sudralib yuruvchilar – 1 tur, qushlar – 8 tur, sutemizuvchilar – 2 tur) so‘nggi bir necha yil ichida turlarning holati to‘g‘risidagi olingan ma’lumotlarga muvofiq milliy darajada turlarning kamyoblik (tahlika) maqomini o‘zgartirish yuzasidan xulosalar tayyorlandi.

Новое издание Красной книги Узбекистана
6 ноября текущего года Академией наук Республики Узбекистан в Агентстве информации и массовой коммуникации при Администрации Президента Республики Узбекистан проведена пресс-конференция посвященная проводимым исследованиям при подготовке нового издания Красной книги Узбекистана. В ней приняли участие ведущие ученые Института зоологии АН РУз, академики и представители СМИ.
Если в первом издании Красной книги Узбекистана, опубликованном в 1984 году, было занесено всего 163 вида растений, то в издании 1998 года (второе издание) - 301 вида. В издании 2006 года занесено уже 305 охраняемых видов растений.
На основе исследований ученых Института ботаники и Института зоологии Академии наук Узбекистана готовится к изданию новая Красная книга Республики Узбекистан.
Публикация нового издания Красной книги (флора) планируется на конец 2019 года, в которую были включены по результатам исследований 15 новых видов, причем 8 видов были исключены из текущего (2009) списка Красной книги. Редкие виды со статусом 0 сокращены от 19 до 10. Таким образом, новое издание национальной Красной книги включает 314 редких исчезающих видов растений, которые нуждаются в особой охране.
В издание Красной книги (фауна) в 2009 году были включены всего 188 видов (включая подвиды). Из них - 23 млекопитающие (24 с подвидами), 48 (51 вид с подвидами) птиц, 16 рептилий, 17 (18 видов с подвидами) рыб, 74  беспозвоночных (с подвидами 76).
В список редких и находящихся под угрозой исчезновения видов в новом издании Красной Книги дополнительно включаются 21 вид животных - 5 видов беспозвоночных, 5 видов рептилий, 4 вида птиц и 7 видов млекопитающих и изменен статус 12 видов фауны (рыбы - 1 вид, рептилии - 1 вид, 8 видов птиц, 2 вида млекопитающих). В соответствии с данными о статусе видов за последние несколько лет было принято решение об изменении статуса редких видов на национальном уровне.