Maktabgacha ta’lim muassasalarida energiya tejamkor va qayta tiklanadigan energiya manbalari texnologiyalari qo‘llaniladi
Koreyaning “JEIL CONSTRUCTION Co., LTD” hamda O‘zR FA Quyosh energiyasi xalqaro instituti bilan hamkorlikda Toshkent viloyatining O‘rta chirchiq tumanida joylashgan 19-sonli maktabgacha ta’lim muassasasi binosini energiya tejamkor va qayta tiklanadigan energiya manbalari innovatsion texnologiyalarini qo‘llagan holda rekonstruksiya qilishga kelishib olindi. Kelishuvga ko‘ra Quyosh energiyasi xalqaro instituti ishlanmalari asosida o‘rnatilgan quvvati 10 kVt bo‘lgan va elektr tarmog‘i bilan parallel ishlaydigan (on-grid) Quyosh fotoelektrik stansiyasi hamda SRO-texnologiyalari asosida issiq pol o‘rnatiladi. Loyiha Koreya davlati granti hisobidan amalga oshiriladi va shu yilning oktabr oyigacha tugallanishi ko‘zda tutilgan. Bu pilot loyiha bo‘lib, respublikaning turli joylarida yuzlab shunday loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan.

В дошкольных образовательных учреждениях применяются энергосберегающие и альтернативные источники энергии
Корейская компания “JEIL CONSTRUCTION Co., LTD” и Международный институт солнечной энергии Академии наук Республики Узбекистан приняли решение произвести реконструкцию здания дошкольного учреждения №19 Урта-чирчикского района Ташкентской области с внедрением инновационных технологий в сфере энергосбережения и использования возобновляемых источников энергии. Согласно достигнутых соглашений в рамках совместного проекта на здании дошкольного учреждения №19 будет установлена параллельно работающая (on-grid) фотоэлектричекая станция с номинальной мощностью 10 кВт на основе разработки Международного института солнечной энергии, а также в здание будет оснащено теплым полом на основе технологии SRO. Данный проект осуществляется за счет гранта Республики Кореи и завершается до конца октября этого года. Проект считается пилотным, в дальнейшем планируется осуществление более ста подобных проектов в регионах республики.